„Dwa Światy” i „Film dla Stasia” z nagrodami w Moskwie

Współfinansowany przez PISF film dokumentalny „Dwa Światy” otrzymał nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego dokumentu na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Kino bez barier” w Moskwie. Drugim polskim filmem nagrodzonym w Rosji jest „Film dla Stasia”.

Na festiwalu trwającym od 23 do 26 listopada zaprezentowano kilkadziesiąt filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych dotyczących niepełnosprawności.

„Dwa Światy”

Film był już pokazywany na około 90 festiwalach i przeglądach  na całym świecie i otrzymał ponad 20 nagród. Wcześniej film został już doceniony m.in. na Rhode Island Film Festival, Chicago International Children’s Film Festival, Harlem Film Festiwal w Nowym Jorku, United Nations Association Film Festival, Wales International Documentary Festival, New York Film Festivals and Tv Awards, Greenpoint Film Festival w Nowym Jorku, Faito Doc Festival we Włoszech oraz Jakarta International Film Festival.

„Dwa Światy” to portret rodziny, w której rodzice są głuchoniemi, a ich córka Laura jest słysząca. To 12-letnia Laura jest naszym przewodnikiem po ich życiu. Życiu nietypowym, a zarazem zwyczajnym jak życie każdej rodziny.

Film był współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Producentem „Dwóch Światów” jest Jacek Kucharski z Metro Films i TVP 2.

Autorem zdjęć do filmu jest Mateusz Skalski, montażu Sławek Goździk, a dźwięku Mariusz Bielecki i Przemek Jaworski.

Nagroda dla „Filmu dla Stasia”

Na festiwalu nagrodę otrzymał też inny polski dokument „Film dla Stasia”  Moniki Meleń. 

Opis filmu:

Jak uczynić film narzędziem empatii? Stanisław jest malarzem, a jednocześnie współautorem filmowego przesłania, które adresuje do młodszego o kilkadziesiąt lat Stasia. Realizowane w intymnych warunkach nagrania są nie tylko świadectwem niecodziennego porozumienia ludzi dotkniętych podobną niepełnosprawnością, lecz także lekcją na temat najzwyklejszych życiowych spraw: sposobu ubierania się czy reagowania na nietolerancję wobec osób niepełnosprawnych.

Strona festiwalu z informacją o nagrodach: https://kinofest.org/news/206-2018-11-27-15-00-18

Informacja Prasowa


28.11.2018