„Dwa światy” i „Wielki Teatr” w USA

„Dwa światy” Macieja Adamka i „Wielki Teatr” Sławomira Batyry zostaną pokazane na 20. Festiwalu Filmów Dokumentalnych Full Frame w Durhum w Północnej Karolinie.

20. edycja festiwalu

W tym roku festiwal obchodzi 20. rocznicę  swojego powstania. W ciągu 4 dni na festiwalu zostanie pokazanych kilkadziesiąt dokumentów z całego świata. Polskie dokumenty „Dwa światy” i „Wielki Teatr” zostały zakwalifikowane do konkursowej sekcji New Docs.

„Dwa światy”

„Dwa światy” to portret rodziny, w której rodzice są głusi, a ich córka Laura jest słysząca. To 12-letnia Laura jest naszym przewodnikiem po ich życiu. Życiu nietypowym, a zarazem zwyczajnym, jak życie każdej rodziny.

Film do tej pory otrzymał między innymi nagrody dla najlepszego długiego dokumentu na festiwalu w Rhode Island, Laura Gontarczyk, bohaterka filmu, otrzymała nagrodę dla najciekawszej młodej osoby na ekranie (Most Remarkable Young Person on Screen) na Harlem Film Festiwal w Nowym Jorku, nagrodę dla najlepszego pełnometrażowego dokumentu na Chicago Children Film Festival oraz Stanford Video Award for Cinematography na United Nations Association Film Festival.      

Reżyserem filmu jest Maciej Adamek. Autorem zdjęć do filmu jest Mateusz Skalski, a montażu Sławek Goździk. Za dźwięk odpowiedzialni byli Przemek Jaworski i Mariusz Bielecki. Film był współfinansowany przez PISF. Producentem jest Jacek Kucharski z Metro Films i TVP 2.

„Wielki Teatr”

Wielki_teatr

„Wielki Teatr”, Fot. materiały prasowe

Film debiutującego Sławomira Batyry pokazuje Teatr Wielki w Warszawie, który ma największą operową scenę na świecie. Dzięki cierpliwej obserwacji reżysera mamy okazję zobaczyć to, co dzieje się za jego kulisami podczas przygotowań do spektaklu „Madame Butterfly” w reżyserii Mariusza Trelińskiego. Filmowa wędrówka na drugą stronę pozwala odkryć nieznany świat, niemniej fascynujący niż to, co można zobaczyć na scenie. Zdjęcia do filmu zrealizował Krzysztof Gromek, montażem zajął się Daniel Sokołowski. Film wyprodukował Adam Sokołowski/DeLord. Obraz miał swoją światową premierę na festiwalu Visions du Réel 2016. Film był także pokazywany na Afi Docs 2016.

20. Festiwal Filmów Dokumentalnych Full Frame odbędzie się w dniach 6-9 kwietnia 2017 roku.

Więcej informacji na stronie: www.fullframefest.org


30.03.2017