Dylewska na liście Variety

Tygodnik Variety w wydaniu z 14 lutego opublikował zestawienie najlepszych operatorów filmowych 2011 roku. Wśród wyróżnionej dziesiątki znalazła się Jolanta Dylewska, doceniona za zdjęcia do „W ciemności” Agnieszki Holland.

Jolanta Dylewska

Iain Blair pisze w Variety, że mało znana poza Polską Dylewska powinna po „W ciemności” wzbudzić międzynarodowe zainteresowanie i cytuje naszą operator: – Wyzwaniem artystycznym i technicznym było oddanie prawdziwej ciemności kanałów (…) Agnieszka zawsze krzyczała : „Ciemniej, ciemniej!” Była o wiele odważniejsza we wprowadzaniu tej ciemności. Podążałam za nią budując cienie tak, żeby nie zasłaniały gestów i spojrzeń aktorów i w taki sposób, żeby widownia poczuła się tą ciemnością poruszona.

 

Variety przywołuje początki kariery Dylewskiej wspominając, jak po sfilmowaniu kilkunastu etiud studenckich, dostała pierwszą propozycję zrobienia dokumentu. – Nauczyło mnie to bacznego przyglądania się światu i pytania samej siebie przed każdym filmem, kim w tej historii jest kamera. W filmie Sergeya Dvortsewoya „Tulpan” kamera według Dylewskiej była jak naiwny bohater, który podąża za akcją nie wiedząc, co zaraz nastąpi. W „Chłopcu na galopującym koniu” świat stał się statyczny i czarno-biały.

Variety pisze: – ‚Staram się nie mieć własnego stylu‚ dodaje Dylewska, która kręci teraz w Moskwie najnowszy film Dvortsewoya. ‚Do każdego filmu podchodzę tak, jakby był moim pierwszym. Szukam stylu odpowiedniego dla konkretnego filmu. Moimi aktorami są światło, kolor, ruch, głębia ostrości, faktura, kompozycja i perspektywa odpowiednio zgrane z obiektywem. Te elementy wizualne opowiadają historię. Lubię kiedy styl obrazowania jest podporządkowany głównej linii dramaturgicznej filmu’.

 

Ten Cinematographers to Watch

Na liście, poza Dylewską, znaleźli się:

  • Christopher Blauvelt – za zdjęcia do filmu „Nobody Walks”
  • Manuel Alberto Claro – za pracę przy „Melancholii”
  • Anna Foerster – za film „Anonymous”
  • Xavi Gimenez – za zdjęcia do filmu „Red Lights”
  • Joel Hodge – za pracę przy „Bellflower”
  • Benjamin Kasulke – za filmy „The Off Hours,” „Safety Not Guaranteed” i „Your Sister’s Sister”
  • Adam Stone – za zdjęcia do filmów „Take Shelter” oraz „Compliance”
  • Masanobu Takayanagi – za filmy „Warrior” i „The Grey”
  • Erik Wilson – za pracę przy filmach „Tyrannasaur,” „Submarine” oraz „The Imposter”

Źródło: http://www.variety.com/article/VR1118049913.

15.02.2012