„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” w kinach

Od 31 sierpnia na ekranach kin będzie można oglądać współfinansowaną przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej produkcję „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”.

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa”

Jest rok 1940.

Polska znajduje się pod niemiecką i radziecką okupacją. Grupa polskich pilotów zrobi wszystko, aby walczyć z wrogiem ojczyzny. Przez Rumunię i Francję przedostają się do Wielkiej Brytanii, gdzie tworzą 303 Dywizjon Myśliwski Warszawski im. Tadeusza Kościuszki. Dywizjon, który odmieni oblicze wojny. Dowódcą jednostki zostaje Witold „Kobra” Urbanowicz (Piotr Adamczyk), a jego najbardziej barwnym podopiecznym okazuje się Jan „Donald” Zumbach (Maciej Zakościelny).

Pilotów różni wiele, ale ważne jest to, co ich łączy. To miłość do ojczyzny i nieziemskie umiejętności lotnicze. Są prawdziwymi asami przestworzy. Nie od razu jednak wykażą swoją wartość bojową. Pierwszą, być może najważniejszą bitwę stoczą na ziemi. Będą musieli przekonać do swoich umiejętności Brytyjczyków i uzyskać prawo do walki z Niemcami, co nie będzie łatwym zadaniem. Kiedy jednak wzbiją się w powietrze, gdy rozpocznie się Bitwa o Anglię, szybko udowodnią, kto jest najlepszy.

„Dywizjon 303. Historia prawdziwa” opowiada historię takich pilotów jak: Witold Urbanowicz, Jan Zumbach, Witold Łokuciewski, Mirosław Ferić, Josef František, Ludwik Paszkiewicz, Zdzisław Henneberg, Jan Daszewski, Leopold Pamuła, Stanisław Karubin, Tadeusz Andruszków czy Kazimierz Wünsche.

To historia bohaterstwa, które jest w każdym z nas.

(Opis na podstawie materiałów dystrybutora)

Twórcy

Reżyserem filmu jest Denis Delić. Autorami scenariusza są Jacek Samojłowicz, Krzysztof Burdza i Tomasz Kępski. Autorem zdjęć jest Waldemar Szmidt. Film zmontowali Peter Devaney Flanagan i Marcin Kot Bastkowski. Efekty specjalne stworzyła firma Art-Fiction. Scenografię przygotował Marian Zawaliński, kostiumy Małgorzata Skorupa, charakteryzację Ewa Drobiec i Grażyna Kula. Za produkcję filmu odpowiada Film Media. Koproducentami obrazu są: Luma Ventures, Orka Studio Produkcyjne, Lightcraft Advertising. Przy organizacji ekspozycji historycznych twórcy współpracowali z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

W rolach głównych występują: Maciej Zakościelny, Piotr Adamczyk, Jan Wieczorkowski, Antoni Królikowski, Marcin Kwaśny, Krzysztof Kwiatkowski, Anna Prus i Cara Theobold.

Film będzie można oglądać w polskich kinach od 31 sierpnia. Dystrybutorem filmu jest Dystrybucja Mówi Serwis.

Obecnie w kinach można też oglądać polsko-brytyjski film „303. Bitwa o Anglię”. 


27.08.2018