Dzieła Wojciecha Hasa w MoMA

W dniach 27 kwietnia – 3 maja 2017 roku w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku zostaną pokazane wybrane filmy Wojciecha Jerzego Hasa.

„Pętla” i „Jak być kochaną” w Nowym Jorku

Z okazji ukazania się publikacji „Intimations: The Cinema of Wojciech Has” Annette Insdorf, wydanej przez Northwestern University Press, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku pokazany zostanie debiut Wojciecha Jerzego Hasa „Pętla” (1958) oraz jego późniejszy film „Jak być kochaną” (1963).

Annette Insdorf

Annette Insdorf jest profesorką na Uniwersytecie Columbia. Jest także moderatorką serii „Reel Pieces” organizowanej w centrum kulturalnym 92nd Street Y mieszczącym się na Manhattanie. 27 kwietnia Annette Insdorf wygłosi wprowadzenie do filmów. Z kolei 3 maja w Muzeum Sztuki Nowoczesnej autorka będzie podpisywać swoje książki.

„Pętla”

Jak możemy przeczytać na stronie filmpolski.pl „Pętla” to efektowny debiut Wojciecha Jerzego Hasa, jednego z najciekawszych polskich reżyserów powojennych. Akcja toczy się w ciągu jednego dnia. Głównym bohaterem jest Kuba, rozpaczliwie walczący z nałogiem pijaństwa. Po południu, wraz z narzeczoną Krystyną ma udać się do lekarza, który zaaplikuje mu kurację. Na razie musi czekać. Czeka samotnie w mieszkaniu, które przypomina nieco rekwizytornię teatru. Co jakiś czas dzwoni telefon. To znajomi, niby współczujący, a tak naprawdę wścibscy i denerwujący. Kuba nie wytrzymuje. Poirytowany wychodzi na miasto. Włóczy się bez celu po ulicach, spotyka młodzieńczą miłość, wdaje się w burdę i ląduje w komisariacie. Wypuszczony idzie do baru „Pod orłem”, gdzie znów sięga po kieliszek.

„Jak być kochaną”

W filmie „Jak być kochaną” główna bohaterka Felicja (Barbara Krafftówna) leci samolotem do Paryża. Podczas podróży w myślach wraca wspomnieniami do wojennego Krakowa. Ukrywa tam poszukiwanego przez gestapo aktora Wiktora Rawicza (Zbigniew Cybulski). Film pokazuje historię ich związku i walkę o to, jak być kochaną. „»Jak być kochaną« nie jest filmem o okupacji, jest to jednak film przeciw wojnie, bo chce podkreślić jej zbrodniczość wobec losu ludzkiego” – mówił o filmie reżyser Wojciech Jerzy Has.

Organizatorzy 

Organizatorem wydarzenia jest kurator Joshua Siegel z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, we współpracy z Instytutem Adama Mickiewicza (Grzegorz Skorupski) oraz Studiem Kadr.  

Specjalne podziękowania w przygotowaniu wydarzenia organizatorzy przekazują pani Hannie Hartowicz z New York Polish Film Festival i panu Tomkowi Smolarskiemu z Instytutu Polskiego w Nowym Jorku.

Szczegółowy harmonogram projekcji znajduje się na stronie: www.moma.org/calendar/film/3833?locale=en

04.04.2017