„Dzień babci” wygrywa na Foyle Film Festival w Irlandii

„Dzień babci” Miłosza Sakowskiego zwyciężył na Foyle Film Festival w Irlandii. Wydarzenie ma status festiwalu kwalifikującego do walki o nominację do Oscara.

„Dzień babci” najlepszym filmem krótkim na festiwalu w Irlandii

„Dzień Babci” – dyplomowy film Miłosza Sakowskiego, wyprodukowany przez Gdyńską Szkołę Filmową, wygrał główną nagrodę Best International Short Film na kwalifikującym do Oscarów Foyle Film Festival w Irlandii. Dzięki temu zwycięstwu film Miłosza Sakowskiego będzie mógł ubiegać się o nominację do Oskara w kategorii Najlepszy Film Krótkometrażowy.

„Dzień babci”

Tomek potrzebuje pieniędzy. Oszukuje starszą kobietę metodą „na wnuczka”. Kiedy wydaje się, że wszystko idzie zgodnie z planem, kobieta nagle demaskuje oszusta i zamyka go w mieszkaniu. Staruszka proponuje mu układ. Tomek dostanie pieniądze, ale musi udawać jej wnuczka przed pracownikiem socjalnym, który przyjdzie sprawdzić czy niedołężna kobieta ma opiekę rodziny. Jeśli zobaczy, że nie ma – kobiecie grozi przeniesienie do domu pomocy społecznej.

Nagrody dla filmu Miłosza Sakowskiego

Poprzednio film zdobył uznanie jurorów m.in. na festiwalach: 34. „Młodzi i Film” w Koszalinie (Jantar za krótkometrażowy film fabularny, Nagroda Dziennikarzy dla filmu krótkometrażowego), Sopot Film Festival (Najlepszy Film Krótkometrażowy), „Dwa Brzegi” w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą (Nagroda Główna w Niezależnym Konkursie Filmów Krótkometrażowych), 25. Festiwalu Filmów Wschodnioeuropejskich w Cottbus ( Nagroda Specjalna) oraz Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Durbanie (Najlepszy Film Krótkometrażowy).

Więcej informacji o festiwalu dostępnych jest na stronie: www.foylefilmfestival.org.

Na podstawie informacji prasowej

22.11.2016