"Dzień Czekolady" w Malmö

Projekt polskiego filmu fabularnego Jacka Piotra Bławuta „Dzień Czekolady”, skierowany do najmłodszych widzów, zaprezentowany został podczas BUFF Financing Forum, które odbyło się w dniach 16-18 marca w Malmö.

 

Forum jest częścią festiwalu BUFF, jednego z najważniejszych wydarzeń skupiających się na widowni dziecięcej i familijnej. Więcej informacji na temat BUFF: www.superstudioett.com/ff/.

 

„Dzień Czekolady” zyskał opinię jednego z najlepszych projektów tegorocznej edycji. Oceniający go panel ekspertów, jak też obecni na Forum finansiści podkreślali odwagę wyboru tematu i jednocześnie umiejętne oraz ciekawe przedstawienie historii. W ich opinii projekt, poprzez swoją uniwersalność i walory artystyczne, ma szanse odnieść międzynarodowy sukces. „Dzień Czekolady” zainteresował też europejskich producentów oraz przedstawicieli stacji telewizyjnych, m.in. niemieckiej ZDF.

 

„Dzień Czekolady” to oszczędna w słowach poetycka baśń o czasie, tęsknocie, miłości i śmierci. Film w zamierzeniu jest ciepłym, niepozbawionym humoru filmem familijnym, pokazującym świat dorosłych przez pryzmat wyobraźni dzieci i skupiony na ich emocjach. „Dzień Czekolady” to również love story, w której zacierają się granice między rzeczywistością a fantazją.

 

Scenariusz filmu uhonorowany został Nagrodą im. Krzysztofa Kieślowskiego dla Najlepszego Scenariusza z Europy Środkowej, przyznaną w Cannes w 2010 roku. Nagroda zwieńczyła roczną pracę podczas warsztatów ScripTeast, gdzie scenariusz rozwijany był pod okiem międzynarodowych, uznanych ekspertów – scenarzystów, script doctorów, reżyserów i producentów.

 

W październiku 2010 „Dzień Czekolady” zaproszony był na targi koprodukcyjne przy festiwalu Cinekid w Amsterdamie.

 

Rozpoczęcie zdjęć do filmu planowane jest na jesień 2011, premiera zaś pod koniec 2012 roku.
Swój udział w filmie zadeklarowali m.in. Agata Buzek i Jacek Braciak.

 

Reżyserem i współscenarzystą filmu jest Jacek Piotr Bławut; współautorką scenariusza i autorką literackiego pierwowzoru – Anna Onichimowska, autorka popularnych, tłumaczonych na wiele języków książek dla dzieci i młodzieży.

 

Za produkcję odpowiedzialne jest Studio Filmowe Rabarbar z Łodzi. Więcej informacji: www.dayofchocolate.eu.

 

Informacja prasowa

24.03.2011