Dziesięć lat działalności Krakowskiej Fundacji Filmowej

Krakowska Fundacja Filmowa obchodzi 10-lecie istnienia. Z tej okazji warto przypomnieć szerokie spektrum jej działań. Inicjatywa ta jest laureatem nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Promocja polskiego filmu za granicą (2008) oraz Międzynarodowe wydarzenie filmowe (2010).

 

Krakowska Fundacja Filmowa została powołana do życia w 2003 roku z inicjatywy Krzysztofa Gierata. Jej głównym zadaniem jest organizacja Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz Krakowskich Targów Filmowych, ponadto zajmuje się promocją polskich filmów w kraju i za granicą, dystrybucją filmów oraz krzewieniem edukacji i kultury filmowej.

Promocja polskiego kina

Kompleksowa promocja polskich filmów dokumentalnych, animowanych i krótkometrażowych na zagranicznych festiwalach filmowych prowadzona przez Fundację obejmuje takie działania jak organizacja przeglądów polskiej kinematografii czy koordynacja stoisk na najważniejszych festiwalach i targach (m.in. Hot Docs w Toronto, IDFA w Amsterdamie, IFF w Jihlavie, Vision du Reel w Nyon, Sunny Side of the Doc w La Rochelle, DOK Leipzig, Clermont-Ferrand, MIFA w Annecy, etc.), przygotowanie i wydawanie płyt promocyjnych zawierających kompilację polskich produkcji, przygotowanie i koordynacja delegacji polskich twórców i producentów na zagranicznych festiwalach (m.in. Hot Docs Forum, Nordisk Forum, Copro Tel Aviv).

 

Fundacja prowadzi Agencję Promocji Filmów oraz portale poświęcone polskim produkcjom dokumentalnym Polish Docs oraz krótkometrażowym Polish Shorts.

Dystrybucja filmów

Jako dystrybutor zadebiutowała Krakowska Fundacja Filmowa w 2007 roku wprowadzając do polskich kin studyjnych muzyczny dokument „Opowieści cygańskiego taboru” („When the Road Bends… Tales of a Gipsy Caravan”) w reżyserii Jasmine Dellal. Kolejnym filmem dystrybuowanym przez Fundację była współfinansowana przez PISF polsko-niemiecka koprodukcja w reżyserii Jerzego Śladkowskiego pt. „Dwa Rembrandty w ogrodzie” (2011), prezentowana w kinach wraz z krótkometrażową animacją „Millhaven” w reżyserii Bartka Kulasa. W ubiegłym roku Fundacja zaproponowała widzom kin studyjnych komedię dokumentalną „Najświętsza Panienka, Koptowie i ja” w reżyserii Namira Abdela Messeeha.

Organizacja wydarzeń filmowych

W dorobku Krakowskiej Fundacji Filmowej znajduje się także organizacja takich wydarzeń filmowych jak: Forum Wokół Kina (2004 i 2012); Forum Rady Europy w Krakowie (2008), zagraniczne przeglądy polskich filmów m.in. Dni Krakowa w Lipsku (2010); Poland on Screen. Przegląd kina polskiego z okazji Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej w Londynie (2011); Masters from Krakow & Young Talents – przegląd polskiego kina dokumentalnego na Festiwalu DOCS DF w Mexico City (2012); przegląd polskich dokumentów na DOKUFEST Kosovo (2012); Polish Focus i retrospektywa filmów Marcela Łozińskiego na Docpoint Helsinki (2010); Polish Docs Magic Hour na Visions du Reel (2011); Polish Docs Spotlight (Tribute to Krzysztof Kieślowski & Andrzej Fidyk Spotlight) na Thessaloniki IDFF (2010).

 

Krakowska Fundacja Filmowa jest laureatem nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Promocja polskiego filmu za granicą (2008) oraz Międzynarodowe wydarzenie filmowe (2010).

 

Więcej o Krakowskiej Fundacji Filmowej: www.kff.com.pl.

 

Informacja prasowa

17.07.2013