"Dziewczyna z szafy" nagrodzona we Francji

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Dziewczyna z szafy” w reżyserii Bodo Koxa otrzymał dwie nagrody na 14. Międzynarodowym Festiwalu w Arras we Francji.

„Dziewczyna z szafy” z dwiema nagrodami

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Dziewczyna z szafy” w reżyserii Bodo Koxa otrzymała II nagrodę Srebrny Atlas (l’Atlas d’argent) w wysokości 5000 euro oraz nagrodę jury młodzieżowego w wysokości 2000 euro, na zakończonym 17 listopada 14. MFF w Arras. Tegoroczną edycję wygrała słowacko-czeska produkcja „Cud” w reżyserii Juraja Lehotský’ego. Trzecia nagroda przypadła estońskiemu filmowi „Kertu” w reżyserii Ilmara Raaga. W 2011 roku na festiwalu w Arras współfinansowany przez PISF film „Kret” Rafaela Lewandowskiego otrzymał nagrodę publiczności oraz nagrodę Francuskiego Związku Dziennikarzy Krytyki Filmowej.

Film o samotności i alienacji

 

„Dziewczyna z szafy” opowiada historię braci Jacka i Tomka oraz Magdy. Każdy z nich jest na swój sposób samotny i wyalienowany. Tytułowa bohaterka sama skazuje się na odosobnienie. Tomek cierpi na zespół sawanta – specyficznej dysfunkcji mózgu, która izoluje go od otoczenia, natomiast Jacek ogranicza swój kontakt ze światem do interakcji za pośrednictwem Internetu. Film opowiada o samotności, anonimowości i alienacji, wynikających z różnych przyczyn – własnego wyboru, ale też „nadprzyrodzonej” sprawności umysłu, która rodzi niezwykłe zachowania.

Nowy film Bodo Koxa

 

Reżyserem i autorem scenariusza jest Bodo Kox („Nie panikuj”, „Księżycowa rzeka”, „Sobowtór”). W role głównych bohaterów wcielili się Magdalena Różańska, Piotr Głowacki i Wojciech Mecwaldowski. Na ekranie partnerują im m.in. Eryk Lubos, Magdalena Popławska, Olga Bołądź i Marcin Kowalczyk. Autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak, a muzyki Joanna Halszka Sokołowska i Filip Zawada.

Produkcja ze wsparciem PISF

 

Producentem „Dziewczyny z szafy” jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, a koproducentem Canal+ Polska. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem obrazu jest Kino Świat. „Dziewczyna z szafy” weszła na ekrany polskich kin 14 czerwca 2013.

Nagrody

„Dziewczyna z szafy” to najlepszy debiut 23. MFF w Cottbus. W Koszalinie Wojciech Mecwaldowski otrzymał Jantara za rolę męską. Film nagrodziło również Jury Młodzieżowe i dziennikarze. Na festiwalu Prowincjonalia we Wrześni oprócz głównej nagrody Jańcio Wodnika, „Dziewczyna z szafy” została uhonorowana za zdjęcia Arkadiusza Tomiaka i za rolę Magdaleny Różańskiej, którą uznano za największe odkrycie festiwalu. Podczas 27. Tarnowskiej Nagrody Filmowej film otrzymał nagrodę specjalną jury oraz nagrodę jury młodzieżowego „Kamerzysta”. Bodo Kox jest laureatem nagrody „Perspektywa” im. Janusza Morgensterna. Film wygrał również 11. edycję MFF Tofifest w Toruniu.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.arrasfilmfestival.com.

 

Paulina Bez

18.11.2013