"Dziewczyna z szafy" wygrywa festiwal Mediawave 2014

Współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Dziewczyna z szafy” w reżyserii Bodo Koxa wygrała 24. Międzynarodowy Festiwal Muzyki i Filmu Mediawave na Węgrzech.

Polska produkcja najlepsza

Polska produkcja otrzymała nagrodę dla najlepszego filmu fabularnego. Reżyser filmu Bodo Kox, był gościem tegorocznej edycji festiwalu. Węgierscy widzowie mogli zobaczyć również takie polskie produkcje, jak: „Darling” Izabeli Plucińskiej, „Łaźnię” Tomasza Duckiego, „Plażę” Pawła Prewenckiego, „Danse macabre” Małgorzaty Rżanek, „Solistów” Anny Bajjou, „Odwiedziny” Mateja Bobrika, „Kiedy będę ptakiem” Moniki Pawluczuk oraz „Abu Haraz” Macieja Drygasa.

Film Bodo Koxa

Reżyserem i autorem scenariusza jest Bodo Kox („Nie panikuj”, „Księżycowa rzeka”, „Sobowtór”). W role głównych bohaterów wcielili się Magdalena Różańska, Piotr Głowacki i Wojciech Mecwaldowski. Na ekranie partnerują im m.in. Eryk Lubos, Magdalena Popławska, Olga Bołądź i Marcin Kowalczyk. Autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak, a muzyki Joanna Halszka Sokołowska i Filip Zawada.

Produkcja ze wsparciem PISF

Producentem „Dziewczyny z szafy” jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, a koproducentem Canal+ Polska. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem obrazu jest Kino Świat. „Dziewczyna z szafy” pojawi się na ekranach polskich kin 14 czerwca 2013.

Nagrody na polskich i zagranicznych festiwalach

„Dziewczyna z szafy” jest laureatem wielu nagród na festiwalach w Polsce i za granicą. W 2013 obraz otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu polskiego na Camerimage 2013. W Koszalinie Wojciech Mecwaldowski otrzymał Jantara za rolę męską. Film nagrodziło również Jury Młodzieżowe i dziennikarze. Na festiwalu Prowincjonalia we Wrześniu oprócz głównej nagrody Jańcio Wodnika, „Dziewczyna z szafy” została uhonorowana za zdjęcia Arkadiusza Tomiaka i za rolę Magdaleny Różańskiej, którą uznano za największe odkrycie festiwalu. Podczas 27. Tarnowskiej Nagrody Filmowej film otrzymał nagrodę specjalną jury oraz nagrodę jury młodzieżowego „Kamrzysta”. Bodo Kox jest laureatem nagrody „Perspektywa” im. Janusza Morgensterna oraz Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2014 w kategorii odkrycie roku. „Dziewczyna z szafy” wygrała 11. edycję festiwalu Tofifest i otrzymała nagrodę publiczności na 18. Forum Kina Europejskiego Cinergia. Za granicą film został doceniony na 14. MFF w Arras we Francji, gdzie otrzymał nagrodę Srebrego Atlasa oraz nagrodę jury młodzieżowego. Film Bodo Koxa otrzymał również nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego na MFF RIFF w Rzymie.

 

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.mediawavefestival.hu

 

Źródło informacji: www.facebook.com/mediawavefestival

 

Paulina Bez

06.05.2014