"Dziewczyna z szafy" wygrywa w Rzymie

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Dziewczyna z szafy” w reżyserii Bodo Koxa otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego na zakończonym 23 marca 13. Międzynarodowym Rzymskim Festiwalu Filmów Niezależnych (RIFF).

Film Bodo Koxa najlepszym filmem zagranicznym

„Dziewczyna z szafy” w reżyserii Bodo Koxa otrzymała nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego podczas 13. edycji festiwalu RIFF. Dwa lata temu laureatem festiwalu w tej kategorii został film „Wymyk” w reżyserii Grega Zglińskiego. Oba filmy były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Polskim akcentem tegorocznej edycji festiwalu był film Justyny Fotel „Smutne potwory”, który zakwalifikował się do sekcji krótkometrażowych etiud studenckich. W jury oceniającym filmy znalazła się w tym roku Anna Trzebiatowska – dyrektor artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera.

Film o samotności i alienacji

 

„Dziewczyna z szafy” opowiada historię braci Jacka i Tomka oraz Magdy. Każdy z nich jest na swój sposób samotny i wyalienowany. Tytułowa bohaterka sama skazuje się na odosobnienie. Tomek cierpi na zespół sawanta – specyficznej dysfunkcji mózgu, która izoluje go od otoczenia, natomiast Jacek ogranicza swój kontakt ze światem do interakcji za pośrednictwem Internetu. Film opowiada o samotności, anonimowości i alienacji, wynikających z różnych przyczyn – własnego wyboru, ale też „nadprzyrodzonej” sprawności umysłu, która rodzi niezwykłe zachowania.

Nowy film Bodo Koxa

 

Reżyserem i autorem scenariusza jest Bodo Kox („Nie panikuj”, „Księżycowa rzeka”, „Sobowtór”). W role głównych bohaterów wcielili się Magdalena Różańska, Piotr Głowacki i Wojciech Mecwaldowski. Na ekranie partnerują im m.in. Eryk Lubos, Magdalena Popławska, Olga Bołądź i Marcin Kowalczyk. Autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak, a muzyki Joanna Halszka Sokołowska i Filip Zawada.

Produkcja ze wsparciem PISF

Producentem „Dziewczyny z szafy” jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, a koproducentem Canal+ Polska. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem obrazu jest Kino Świat. „Dziewczyna z szafy” pojawi się na ekranach polskich kin 14 czerwca 2013.

Nagrody na polskich i zagranicznych festiwalach

„Dziewczyna z szafy” jest laureatem wielu nagród na festiwalach w Polsce i za granicą. W 2013 obraz otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu polskiego na Camerimage 2013. W Koszalinie Wojciech Mecwaldowski otrzymał Jantara za rolę męską. Film nagrodziło również Jury Młodzieżowe i dziennikarze. Na festiwalu Prowincjonalia we Wrześniu oprócz głównej nagrody Jańcio Wodnika, „Dziewczyna z szafy” została uhonorowana za zdjęcia Arkadiusza Tomiaka i za rolę Magdaleny Różańskiej, którą uznano za największe odkrycie festiwalu. Podczas 27. Tarnowskiej Nagrody Filmowej film otrzymał nagrodę specjalną jury oraz nagrodę jury młodzieżowego „Kamerzysta”. Bodo Kox jest laureatem nagrody „Perspektywa” im. Janusza Morgensterna oraz Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł 2014 w kategorii odkrycie roku. „Dziewczyna z szafy” wygrała 11. edycję festiwalu Tofifest i otrzymała nagrodę publiczności na 18. Forum Kina Europejskiego Cinergia. Za granicą film został doceniony na 14. MFF w Arras we Francji, gdzie otrzymał nagrodę Srebrnego Atlasa oraz nagrodę jury młodzieżowego.

 

Więcej informacji o festiwalu: www.riff.it.

 

Paulina Bez

24.03.2014