"Dziewczyna z szafy" wygrywa 11. Tofifest

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Dziewczyna z szafy” w reżyserii Bodo Koxa wygrał 11. edycję Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest.

Grand Prix dla „Dziewczyny z szafy”

W tym roku Nagrodę Główną Festiwalu Tofifest – Złotego Anioła dla najlepszego obrazu w międzynarodowym konkursie On Air – otrzymał współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Dziewczyna z szafy” w reżyserii Bodo Koxa.

Film o samotności i alienacji

„Dziewczyna z szafy” opowiada historię braci Jacka i Tomka oraz Magdy. Każdy z nich jest na swój sposób samotny i wyalienowany. Tytułowa bohaterka sama skazuje się na odosobnienie. Tomek cierpi na zespół sawanta – specyficznej dysfunkcji mózgu, która izoluje go od otoczenia, natomiast Jacek ogranicza swój kontakt ze światem do interakcji za pośrednictwem Internetu. Film opowiada o samotności, anonimowości i alienacji, wynikających z różnych przyczyn – własnego wyboru, ale też „nadprzyrodzonej” sprawności umysłu, która rodzi niezwykłe zachowania.

Film Bodo Koxa

 

Reżyserem i autorem scenariusza jest Bodo Kox („Nie panikuj”, „Księżycowa rzeka”, „Sobowtór”). W role głównych bohaterów wcielili się Magdalena Różańska, Piotr Głowacki i Wojciech Mecwaldowski. Na ekranie partnerują im m.in. Eryk Lubos, Magdalena Popławska, Olga Bołądź i Marcin Kowalczyk. Autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak, a muzyki Joanna Halszka Sokołowska i Filip Zawada.

Produkcja ze wsparciem PISF

 

Producentem „Dziewczyny z szafy” jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, a koproducentem Canal+ Polska. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutorem obrazu jest Kino Świat. „Dziewczyna z szafy” weszła na ekrany polskich kin 14 czerwca 2013.

Nagrody na polskich festiwalach

Film „Dziewczyna z szafy” otrzymał już nagrody na polskich festiwalach. W Koszalinie Wojciech Mecwaldowski otrzymał Jantara za rolę męską. Film nagrodziło również Jury Młodzieżowe i dziennikarze. Na festiwalu Prowincjonalia we Wrześniu oprócz głównej nagrody Jańcio Wodnika, „Dziewczyna z szafy” została uhonorowana za zdjęcia Arkadiusza Tomiaka i za rolę Magdaleny Różańskiej, którą uznano za największe odkrycie festiwalu. Podczas 27. Tarnowskiej Nagrody Filmowej film otrzymał nagrodę specjalną jury oraz nagrodę jury młodzieżowego „Kamrzysta”. Bodo Kox jest laureatem nagrody „Perspektywa” im. Janusza Morgensterna.

Pozostali laureaci 11. Tofifest

  • Złoty Anioł dla najlepszego reżysera (20.000 zł) – ufundowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej – Carlos Machado Quintela za „Basen”, Kuba / Wenezuela / Hiszpania
  • Złoty Anioł w Konkursie Shortcut – „Magma” reż. Paweł Maślona, Wyróżnienie: „Needle” reż. Anahita Ghazvinizadeh, USA 
  • Złoty Anioł w Konkursie From Poland – „Chce się żyć” reż. Maciej Pieprzyca
  • Złoty Anioł w Konkursie Lokalizacje – „Na własne ryzyko” reżyseria Piotr Grabowski, zdjęcia Jacek Piotrowski, Wyróżnienie: „Sportowiec” reż. Paweł Słomkowski
  • Nagroda Publiczności – „Wejście Smoka”, reż. Robert Clouse, USA
  • Złoty Anioł za niepokorność twórczą – Ulrich Seidl, Kazimierz Kutz, Małgorzata Szumowska
  • Złoty Anioł za całokształt twórczości – Krzysztof Zanussi, Martin Sulik
  • Złoty Anioł dla wschodzącej gwiazdy europejskiego kina – Magdalena Berus
  • Flisak Tofifest – kujawsko-pomorska nagroda filmowa – Dawid Marcinkowski i Jacek Szymczak

Więcej informacji o festiwalu na stronie: www.tofifest.pl.

 

Paulina Bez

28.10.2013

Galerie zdjęć