"Dzikie róże" nagrodzone Stockholm Impact Award

Współfinansowany przez PISF film „Dzikie róże” w reżyserii Anny Jadowskiej otrzymał prestiżową nagrodę Stockholm Impact Award.

Nagroda MFF w Sztokholmie na pracę nad kolejnym filmem 

Nagroda przyznawana jest od 2015 roku przez Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sztokholmie i Miasto Sztokholm niezłomnym wizjonerom, w których twórczości odbija się nasz współczesny świat. Jest to statuetka światowej sławy artysty Ai’ego Weiwei’a. Towarzyszy jej nagroda finansowa: milion szwedzkich koron (ponad 400 000 złotych), przeznaczone na pracę nad kolejnym pełnometrażowym filmem twórcy.

„Za subtelne pokazanie matki, która nie godzi się na porzucenie prawdziwej siebie, za portret zbuntowanego dziecka, które podważa zasady ultrakonserwatywnego społeczeństwa, za wspaniałą stylistykę wizualną kontrastującą ze światem pogrążonym w uprzedzeniach i nakazach moralnych, Stockholm Impact Award trafia do Anny Jadowskiej za film «Dzikie róże» – metaforę ludzkiej niezłomności”, czytamy w uzasadnieniu Jury.

Nagrodę Stockholm Impact Award 2017 przyznało Jury w składzie: Suzanne Osten, Ester Martin Bergsmark i Alexandru Solomon. Do nagrody nominowani zostali także: Ebrahim Irajzad za „Searing summer”, Grayson Moore i Aidan Shipley za „Cardinals”, Sarmad Masud za „My pure land” i Ying-Ting Tseng za „The last verse”.

Nagroda na festiwalu w Sztokholmie jest kolejnym zagranicznym wyróżnieniem dla filmu Anny Jadowskiej. Niedawno „Dzikie róże” otrzymały aż 4 nagrody na 27. MFF w Cottbus: Grand Prix festiwalu dla najlepszego filmu, dla aktorki Marty Nieradkiewicz, nagrodę FIPRESCI oraz Jury Ekumenicznego. 

Premiera kinowa 29 grudnia

„Dzikie róże” wejdą do polskich kin 29 grudnia 2017 roku. Dystrybutorem obrazu jest Alter Ego Pictures.

Główna bohaterka Ewa (Marta Nieradkiewicz) zmaga się z ogromnym poczuciem samotności. Jej życie wypełnia zajmowanie się domem i dwójką dzieci, a także czekanie na męża (Michał Żurawski), który pracuje w Norwegii i rzadko przyjeżdża do domu. Młoda kobieta, która chce znowu poczuć się kochaną i adorowaną, wplątuje się w romans z nastolatkiem. Niestety za tę chwilę „zapomnienia” przyjdzie jej zapłacić wysoką cenę. Sytuacja komplikuje się jeszcze bardziej, gdy wraca mąż. Podejrzenia, plotki i oskarżenia będą przeplatać się z inną tragedią – na plantacji dzikich róż, gdzie pracuje kobieta zaginie jej 2-letni synek Jasio. Czy chłopiec się odnajdzie? Czy ta rodzina ma szansę przetrwać? I wreszcie, czy Ewa pogodzi rolę walczącej o małżeństwo kobiety z rolą matki, która zdecydowała się porzucić własne dziecko?

28. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Sztokholmie odbywa się w dniach 8-19 listopada 2017 roku. 

www.stockholmfilmfestival.se/en/news/2017/stockholm-impact-award-2017-wild-roses-anna-jadowska

Informacja prasowa 

16.11.2017