Dziś rozpoczynają się „Żydowskie Motywy”

Dziś po południu rozpoczyna się siódma edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego „Żydowskie Motywy”, jak zawsze poświęcona tradycji narodu żydowskiego, jego tożsamości narodowej i kulturowej oraz historii, także tej najnowszej.

Organizatorzy pokażą 41 pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych oraz krótkie metraże wszystkich rodzajów. Ocenią je jury i publiczność.

– To cała masa interesujących filmów. Aż 17 z Izraela, więcej, niż w poprzednich latach. – mówił dziś na konferencji prasowej Andrzej Titkow, dyrektor artystyczny Festiwalu. – Jestem dumny, że naszym gościem honorowym będzie Edward Żebrowski. Zapraszamy na projekcje jego filmów, nie znanych w ogóle szerszej publiczności młodszego pokolenia.

– Z roku na rok mamy coraz więcej widzów, co umacnia nas w przekonaniu, że to, co robimy, ma głęboki sens. Polacy są bardziej, niż kiedyś, ciekawi kultury żydowskiej, zaczynają widzieć jej związki z rodzimą historią. – podsumowała Ewa Szprynger, Prezes Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.

Festiwal potrwa do 25 kwietnia. Seanse odbywają się w warszawskim kinie Muranów. Wejście na wszystkie jest bezpłatny.

Program i szczegółowe informacje na stronie festiwalu: www.jewishmotifs.org.pl.

20.04.2010