„Dziura w głowie” w Konkursie Głównym w Szanghaju

Współfinansowany przez PISF film „Dziura w głowie” w reżyserii Piotra Subbotko zakwalifikował się do Konkursu Głównego 21. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju.

Film „Dziura w głowie” w reżyserii Piotra Subbotko bedzie miał w Szanghaju światową premierę i powalczy o nagrodę Golden Goblet w Konkursie Głównym Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Szanghaju obok 17 obrazów z całego świata. Lista filmów, które zakwalifikowały się do konkursu jest dostępna na stronie: www.siff.com.

„Dziura w głowie”

Film opowiada o aktorze (w tej roli Bartłomiej Topa) który jeździ z trupą teatralną po wschodniej Polsce. Kiedy wraca do rodzinnej wsi i umierającej matki, zastaje w domu upośledzonego mężczyznę. Próba rozszyfrowania tajemniczej postaci staje się jego obsesją, prowadząc do nieoczekiwanego finału. Oprócz Bartłomieja Topy w filmie wystąpili m.in. Sandra Korzeniak, Andrzej Szeremeta, Ewa Dałkowska, Zygmunt Malanowicz, Marta Zięba, Teresa Marczewska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik i Piotr Skiba. Zdjęcia do filmu realizował Wojciech Staroń (laureat m.in. Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale 2011 za film „Nagroda”). Autorem muzyki jest światowej sławy kompozytor Paweł Szymański.

„Dziura w głowie” była realizowana na Dolnym Śląsku oraz Podlasiu. Producentem filmu jest Lambros Ziotas i Argomedia („Papusza”). Koproducentami są Wajda Studio, D 35 i Studio Filmowe Wrocław. Film był wspołfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Glasgow”, poprzedni film reżysera, zrealizowany w ramach Programu 30 Minut Studia Munka-SFP, zdobył kilkanaście nagród na międzynarodowych festiwalach (m.in. w Petersburgu i Pekinie).

MFF w Szanghaju

Festiwal w Szanghaju jest jedynym chińskim festiwalem filmowym zaliczanym do imprez akredytowanych przez Międzynarodową Federację Zrzeszeń Producentów Filmowych (FIAPF) jako międzynarodowy festiwal konkursowy filmów fabularnych i jednym z największych wydarzeń filmowych Azji. Festiwal składa się z czterech części: konkursu o nagrodę Golden Goblet (Złoty Puchar), pokazów filmowych, części handlowej i forum. Jego misją jest wspieranie rozwoju światowej kinematografii oraz odkrywanie młodych reżyserów, którym od 2004 roku przyznaje się nagrodę dla Nowego Talentu z Azji. Grand Prix imprezy w 2015 roku otrzymał film „Carte Blanche” Jacka Lusińskiego. W 2016 r. w Konkursie Głównym był prezentowany film „Las, 4 rano” Jana Jakuba Kolskiego, natomiast podczas 20. edycji imprezy film „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu animowanego, a Maciej Pieprzyca otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera za film „Jestem mordercą”.

21. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Szanghaju odbędzie się w dniach 16-25 czerwca 2018.

 

 


06.06.2018