„Dziwny przypadek” i „O Matko” na Cinanima

Polskie animacje „Dziwny przypadek” Zbigniewa Czapli i „O Matko” Pauliny Ziółkowskiej zostały zakwalifikowane do konkursu międzynarodowego 41. Festiwalu Filmów Animowanych Cinanima w Espinho w Portugalii.

Polskie animacje w konkursie w Portugalii

„Dziwny przypadek” Zbigniewa Czapli zostanie pokazany w konkursie międzynarodowym w kategorii krótkie filmy. Druga z polskich animacji „O Matko” Pauliny Ziółkowskiej zakwalifikowała się do konkursu międzynarodowego i zostanie pokazany w kategorii poświęconej filmom szkolnym.

„Dziwny przypadek”

W swobodnie płynącym strumieniu świadomości bohater powraca do wydarzeń, które miały na niego wpływ: miłości, dojrzewania czy epizodów współczesnej historii. Kalejdoskop wspomnień, myśli i refleksji pokazany został za pomocą szybko zmieniających się malarskich wizji. Subtelne pociągnięcia pędzla i barwne plamy uzupełnia przyprawiająca o ciarki, niespokojna muzyka.

Film Zbigniewa Czapli otrzymał w czerwcu tego roku Srebrnego Smoka dla najlepszej animacji w Międzynarodowym konkursie filmów krótkometrażowych oraz Srebrnego Lajkonika dla najlepszej animacji w Konkursie Polskim.

Producentem filmu jest Warsztat Filmowy.

„O Matko”

Bohaterami animacji są matka i syn, którzy wciąż zamieniają się miejscami i rolami. Raz to matka jest dorosła, innym razem syn dorośleje i opiekuje się nagle zdziecinniałą kobietą. Układ działa bez zarzutu, do czasu, kiedy chłopak decyduje się wyrwać spod spódnicy nadopiekuńczej rodzicielki i zacząć samodzielne życie. Film Pauliny Ziółkowskiej otrzymał wyróżnienie na 36. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film”.

Producentami animacji są Fumi Studio oraz Szkoła Filmowa w Łodzi.

41. Festiwal Filmów Animowanych Cinanima odbędzie się w dniach 6-12 listopada 2017 r.

Lista tytułów zakwalifikowanych do konkursu znajduje się na stronie: http://cinanima.pt/en/2017-edition/selected-films-%E2%80%A2-international-competition.

Na podstawie informacji prasowej 

31.08.2017