"Eastern boys" z nagrodą główną

W sobotę 10 maja ogłoszono werdykt współfinansowanego przez PISF 7. Festiwalu Off Plus Camera. W ramach całej imprezy odbyło się ponad 100 projekcji. Z publicznością spotkało się 350 polskich i zagranicznych gości. Nagrody przyznano w dwóch konkursach.

Milion złotych od PISF

Jury w składzie: Jerzy Stuhr, Juliet Taylor, Joan Allen, Parker Posey i Mike Newell przyznało Krakowską Nagrodę Filmową filmowi „Eastern boys” w reżyserii Robina Campillo. Oprócz statuetki i nagrody finansowej, twórca otrzymał też od Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej gwarancję miliona złotych na kolejny film, pod warunkiem, że przynajmniej jego część powstanie w Polsce.

 

Jurorzy przyznali też wyróżnienia. Otrzymali je młodzi aktorzy: Carla Juri, odtwórczyni głównej roli w filmie „Wilgotne miejsca” w reżyserii Davida Wnendta i Marius Kolbenstvedt grający w „Blind”.

 

– Wyróżnienie dla reżysera szybko zapadłoby w niepamięć, tyle jest tych nagród. A wyróżnienie dla młodego aktora na początku drogi zawodowej może mu pomóc – uzasadniał potem na konferencji prasowej przewodniczący Jury Jerzy Stuhr.

Młode Jury „Skrytykuj”

Konkurs Główny „Wytyczanie Drogi” oceniało też młodzieżowe Jury złożone z licealistów, którzy wygrali konkurs na napisanie recenzji filmowej w ramach kampanii społecznej „Skrytykuj!” Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Największe wrażenie na młodych jurorach zrobiła „Victoria” w reżyserii Mayi Vitkovej.

Polskie filmy

W Konkursie Polskich Filmów Fabularnych nagrody przyznawało Jury w składzie: Kim Cattral, Bahman Ghobadi, Mark Adams i Kim Yutani. Polski Noble Filmowy trafił do Pawła Pawlikowskiego za „Idę”. Specjalne wyróżnienie otrzymali Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze za „Papuszę”. Jury ustaliło też nagrody aktorskie: dla Doroty Kolak za kreację w „Chce się żyć” i Mateusza Banasiuka za rolę w „Płynących wieżowcach”. Wszystkie nagrodzone w konkursie filmy powstały przy wsparciu PISF.

 

– Jestem na fantastycznym festiwalu, spotkałem tu mnóstwo wspaniałych ludzi. Bardzo za to dziekuję – podkreślał rozentuzjazmowany Mateusz Banasiuk odbierając nagrodę.

Inne nagrody

Jury FIPRESCI w składzie: Paweł Mossakowski, Clementine Van Wijngaaeden i Gyozo Matyas przyznało swoją nagrodę Eskilowi Vogtowi, reżyserowi „Blind”. Publiczności najbardziej podobały się „Wilgotne miejsca”.

 

Nagroda dla najlepszego producenta trafiła do Olgi Bieniek i Mirosława Piepi za film „Układ zamknięty” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego. Wyróżnienie honorowe otrzymał Piotr Kielar za produkcję filmu „Miłość” Filipa Dzierżawskiego.

 

– Jesteśmy przyzwyczajeni do tego, że Kraków to miasto konserwatywne. Festiwal Off Camera odmienia to oblicze od 7 lat – mówił prezydent Krakowa Janusz Majchrowski zamykając uroczystość. – I po raz siódmy festiwal przechodzi do już historii.

 

7. Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Aleksandra Różdżyńska

10.05.2014