"Ederly" - nowy film Piotra Dumały

Trwają zdjęcia do nowego filmu Piotra Dumały „Ederly”. Obraz jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

„Ederly”

Film fabularny z elementami animacji Piotra Dumały to groteskowo-surrealistyczno-absurdalna opowieść z elementami komedii sytuacyjnej. Jak podają twórcy od strony formalnej w „Ederly” będą wyraźnie zauważalne nawiązania do kina niemego, stylistyki Murnaua czy Dreyera. Tytułowe Ederly to miasteczko istniejące gdzieś poza czasem, na granicy jawy i snu. Historia przedstawia wątek przybysza, który wkraczając w zamkniętą, patologiczną społeczność, wywołuje w niej silny rezonans, stając się jednocześnie jej ofiarą.

Wszechogarniająca samotność

Scenariusz porusza aktualny i chętnie eksploatowany przez artystów motyw samotności człowieka w kontrze wobec nieżyczliwej, wręcz wrogiej mu społeczności. Gombrowiczowskie motto życia: „Gdziekolwiek pójdziesz nie przestaniesz być obcy” wobec bohatera „Ederly” wydaje się wyjątkowo adekwatne. Podążając tropem Słowa (imię głównego bohatera) widz będzie snuć jego historię nie tylko w wymiarze jednostkowym, ale i abstrakcyjnym. Bohater filmu Piotra Dumały to człowiek niepasujący do norm i zasad, zagubiony w stereotypach i kulturowych schematach zachowania, walczący z dorabianą mu „gębą”. Bohater zmaga się nie tylko z otaczającym go światem, ale również sam ze sobą, swoim, „drugim kimś” w sobie samym.

Twórcy filmu

Scenarzystą i reżyserem filmu jest Piotr Dumała. Autorem zdjęć jest Adam Sikora. Producentem filmu jest Anders Street Art. And Media. W roli głównej występuje Mariusz Bonaszewski. W pozostałych rolach: Aleksandra Popławska, Gabriela Muskała, Piotr Skiba, Aleksandra Górska, Wiesław Cichy, Janusz Chabior, Andrzej Szeremeta, Helena Norowicz, Piotr Bajor i prof. Jerzy Płażewski. Zdjęcia do filmu potrwają do drugiej połowy października.

 

Na podstawie informacji prasowej

09.10.2014