"Ederly" w kinach

18 listopada na ekrany polskich kin wszedł współfinansowany przez PISF film „Ederly” w reżyserii Piotra Dumały.

„Ederly”

Tytułowe Ederly to miasto istniejące poza czasem, na granicy realnego świata i snu. Może się wydawać, że istnieje tylko po to, by mógł do niego trafić główny bohater – Słow. Miasto i jego mieszkańcy osaczają bohatera. Pokusa, by uległ i wyzbył się swojej tożsamości jest bardzo silna. Niezdecydowanie Słowa niepokoi i bawi zarazem. Kto wygra w tej grze? Czy ktokolwiek może w niej wygrać?

Nowy film Piotra Dumały

„Ederly” to nowy film Piotra Dumały – wielokrotnie nagradzanego na całym świecie twórcy animacji. To jego drugi film fabularny.

Zdjęcia były realizowane na Mazurach, Śląsku oraz w okolicy Warszawy. Film można uznać za surrealistyczną komedię, przewrotny kryminał lub filozoficzny traktat o życiu. Nieoczywista fabuła została opowiedziana poprzez czarno-białe kadry, nawiązujące do stylistyki kina niemego. 

Światowa premiera filmu odbyła się na 30. MFF w Mar Del Plata w Argentynie. Polska premiera odbyła się podczas 16. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Film był prezentowany w Konkursie Głównym i zdobył drugie miejsce w plebiscycie publiczności. „Ederly” było prezentowane także na festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym.

Autorem zdjęć jest Adam Sikora. W filmie w rolę głównego bohatera wcielił się Mariusz Bonaszewski. Na ekranie partnerują mu Janusz Chabior, Aleksandra Popławska, Gabriela Muskała, Piotr Skiba, Wiesław Cichy, Andrzej Szeremeta, Helena Norowicz, Aleksandra Górska, Robert Rogalski oraz krytyk, historyk i teoretyk filmu Jerzy Płażewski.

Premiera kinowa 18 listopada 

Film „Ederly” wszedł na ekrany polskich kin 18 listopada 2016. Dystrybutorem filmu jest Żółty Szalik. 

Na podstawie informacji prasowej 

18.11.2016