"Efekt domina" nagrodzony na Dok.Leipzig

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej film „Efekt domina” w reżyserii Elwiry Niewiery i Piotra Rosłowskiego wygrał Konkurs Niemiecki na 57. festiwalu Dok.Leipzig.

„Efekt domina” z nagrodą

Polsko-niemiecka koprodukcja „Efekt domina” wygrała Konkursi Niemiecki. Film otrzymał nagrodę Złotego Gołębia. Obok współfinansowanego przez PISF- Polski Instytut Sztuki Filmowej obrazu w konkursie wzięło udział 11 filmów.

Uzasadnienie jury

Wschodnioeuropejska riwiera nad Morzem Czarnym, tereny powojenne, melancholia i rozpad. Filmowcy poznają abchasko-rosyjską parę, która zaciekle kłóci się o swoją miłość. Elwira Niewiera i Piotr Rosołowski opowiadają historię tej absolutnie niemożliwej miłości z wielkim ciepłem i wizualnym wyczuciem tragikomicznych, surrealistycznych scen. Jednocześnie opowiadają też o absurdalności tego absolutnie niemożliwego społeczeństwa na skraju Europy. (źródło: Polish Docs)

Wcześniejsze nagrody dla filmu „Efekt domina”

Wyróżnienie na Dok.Leipzig jest kolejną nagrodą dla dokumentu Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego. Wcześniej film został nagrodzony m.in. MFF Dokumentalnych w Budapeszcie, na DokuFest w Prisztinie, Visions du Réel w Szwajcarii, podczas 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz na MFF Golden Apricot w Armenii. W zeszłym roku film prezentowany był w ramach inicjatywy Docs to go! – wspólnego przedsięwzięcia Polskiego instytutu Sztuki Filmowej oraz Krakowskiej Fundacji Filmowej w ramach 53. KFF.

„Efekt domina” w kinach

Od 26 września dokument Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego można oglądać w kinach. „Efekt domina” wyprodukowany został przez Otter Films i Zero One Film. Dystrybutorem filmu jest Spectator. Więcej informacji o filmie tutaj.

 

Więcej informacji o obecności polskich filmów na 57. Dok.Leipzig tutaj.

 

Strona festiwalu: www.dok-leipzig.de

 

Paulina Bez

03.11.2014