Ekran 2010 - Polski Festiwal Filmowy w Toronto

W dniach 19-21 listopada odbędzie się druga edycja festiwalu Ekran. Podobnie jak w ubiegłym roku, festiwalowym kinem będzie Revue Cinema przy 400 Roncesvalles Ave. Podczas trzech dni Festiwalu publiczność obejrzy ponad 10 polskich produkcji. Siedem z nich to filmy fabularne, z których większość miała swoją premierę na Festiwalu Filmowym w Gdyni w maju tego roku. Wszystkie filmy opatrzone są w angielskie napisy.

 

W tym roku po raz pierwszy zostanie zaprezentowana nagroda imienia Michała Maryniarczyka w wysokości $ 1000 CAD, ufundowana przez żonę polskiego dokumentalisty, Teresę Maryniarczyk. Nagroda zostanie przyznana najlepszemu filmowi krótkometrażowemu. Spośród nadesłanych na konkurs filmów zostanie wyłonionych 10, które widzowie będą mogli obejrzeć podczas otwartego dla publiczności pokazu. Podczas tego pokazu będzie też okazja zapoznać się z kilkoma polskimi produkcjami animowanymi, między innymi filmami Tomasza Bagińskiego: Kinematograf i Animowana Historia Polski.

 

Dla fanóww polskiego dokumentu odbędzie się specjalny blok filmów dokumentalnych, na którym zostaną zaprezentowane dwa dokumenty: Po-lin. Okruchy Pamięci oraz Królik po berlińsku.

 

Gościem specjalnym festiwalu Ekran 2010 będzie Robert Więckiewicz – aktor, który zaprezentuje filmy ze swoim udziałem: Różyczka, Zero i Kołysanka. Po pokazie tych filmów odbędzie się Q&A, widzowie będą mieli możliwość porozmawiania z gwiazdą.

 

Również, dla żądnych wiedzy o współczesnym kinie polskim, 22 listopada w poniedziałek o godz. 6 pm odbędzie się wykład o współczesnym kinie polskim poprowadzony przez panią Profesor Marię Kornatowską- pedagoga łódzkiej Szkoły Filmowej i krytyka filmowego.

 

Adres: Charbonnel Lounge – U of T – St. George Campus 81 St. Mary Street Toronto.

 

Ekran jest współprodukowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Patronat honorowy nad festiwalem objął Konsulat RP w Toronto.

 

Za szczególne wsparcie Ekran dziękuje również Filmotece Narodowej.

 

Cena biletu na jeden pokaz to $ 10.00

 

Bilety na wszystkie seanse będą dostępne od 12 października w sieci Polimex Travel.

 

Plan pokazów będzie dostępny wkrótce na stronie www.ekranfilm.com jak również w sieci Polimex Travel.

 

Informacja prasowa

19.10.2010