Premiera "El Premio"

27 stycznia 2012 na ekrany polskich kin wejdzie film „El premio”(„Nagroda”) w reżyserii Pauli Markovitch. Film jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„El Premio”

Film opowiada intymną historię opartą na autobiograficznych doświadczeniach reżyserki. Akcja rozgrywa się w Argentynie w latach 70-tych, za czasów rządów Junty. Siedmioletnia Ceci wraz z matką – żoną opozycjonisty – żyje w ukryciu, w samotnej chatce na plaży. Dziewczynka nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, co się wokół niej dzieje. Wie jednak, że od jej milczenia zależy życie całej rodziny.

Międzynarodowa koprodukcja

„El premio” to polsko-niemiecko-francusko-meksykańska koprodukcja. Reżyserką i autorką scenariusza jest Argentynka Paula Markovitch. Film jest jej pełnometrażowym debiutem fabularnym. Autorem zdjęć jest polski operator Wojciech Staroń, a polskim koproducentem Małgorzata Staroń (Staroń Film). W role głównych bohaterek – matki i córki – wcieliły się Laura Agorreca i Paula Galinelli Hertzog.

Dwa Srebrne Niedźwiedzie w Berlinie

Obraz otrzymał wyróżnienia na międzynarodowych festiwalach m.in. podczas 61. Berlinale: Srebrny Niedźwiedź za zdjęcia trafił do Wojciecha Staronia, a za za scenografię – do Barbary Enriquez. Film Pauli Markovitch został wybrany także najlepszym meksykańskim filmem fabularnym na 26. MFF w Guadalajarze.

 

Polskim dystrybutorem filmu jest Stowarzyszenie Nowe Horyzonty. „El Premio” jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

13.12.2011