Elektronik - nowe kino w Warszawie

30 maja odbyło się uroczyste otwarcie kina Elektronik przy Warszawskiej Szkole Filmowej. Remont tej placówki był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Gościem otwarcia była Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

Inicjatywa wspierana przez PISF

Gości uroczystości przywitali założyciele Warszawskiej Szkoły Filmowej – Maciej Ślesicki oraz Bogusław Linda, którzy na początku spotkania podziękowali za okazane wsparcie przy remoncie placówki. – Dziękujemy Polskiemu Instytutowi Sztuki Filmowej. Szczególnie Agnieszce Odorowicz, która włożyła wiele serca w ten projekt. Dziękujemy również przedstawicielom PISF i Wojciechowi Hoflikowi, który był z nami przez cały czas – podkreślał Bogusław Linda.

Kino studyjne, szkolne i festiwalowe

– Przy Warszawskiej Szkole Filmowej zaczyna funkcjonować przepiękne kino (…). Know-how techniczny, który jest tutaj w ekranie, sprzęcie, nagłośnieniu czyni z tego kina jedno z najnowocześniejszych w Polsce (…). Jest to kolejne miejsce kultury na mapie miasta. To kino będzie miejscem włączającym się we wszystkie społeczne akcje związane z udostępnianiem sztuki filmowej Polakom. Elektronik będzie kinem studyjnym, szkolnym i festiwalowym – cieszę się, że to miejsce będzie także służyło edukacji i młodzi adepci sztuki filmowej będą mogli tutaj zdobywać nowe doświadczenia – podkreślała podczas uroczystości Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Małgorzata Omilanowska.

– W tym kinie obejrzałem bardzo wiele filmów, kiedy byłem mieszkańcem Żoliborza, zawsze było tu dużo wartościowych filmów  – podkreślał rektor Warszawskiej Szkoły Filmowej Janusz Majewski, który opowiedział m.in. o wizycie w Elektroniku czeskiego operatora i autora zdjęć do filmu „Zaklęte rewiry” Miroslava Ondříčka.

Miejsce, gdzie będzie można zobaczyć polskie kino

– Powstało kino z duszą: wyposażone w bardzo nowoczesny sprzęt, a jednocześnie z przepięknymi fotelami. To będzie miejsce, gdzie będzie można zobaczyć polskie kino, polskie premiery, ambitne filmy. Tutaj będzie też można zobaczyć filmy, których nie zobaczymy nigdzie indziej. Będziemy tutaj prezentować spektakle teatralne. Będzie do nas można przyjść na koncert, a czasami nawet na kabaret. Będzie to także kino dzielnicy Żoliborz (…). Wreszcie będzie to kino szkolne, a w zasadzie kino największego chyba w tej chwili w Polsce zespołu szkół filmowych – podkreślał współzałożyciel WSF Maciej Ślesicki.

Pokaz „Kobiety samotnej” Agnieszki Holland

Projekcją rozpoczynającą nową historię kina Elektronik była „Kobieta Samotna” Agnieszki Holland, po raz pierwszy w Polsce na dużym ekranie w pełnej wersji bez cenzury. Przed filmem na scenie pojawili się twórcy filmu, aktorzy Maria Chwalibóg, Bogusław Linda, współscenarzysta Maciej Karpiński oraz reżyserka Agnieszka Holland, która przywitała wszystkich przybyłych z ekranu.

W uroczystości udział wzięli również radni i władze dzielnicy– burmistrz Żoliborza Krzysztof Bugla oraz zastępca burmistrza Grzegorz Hlebowicz. W najnowocześniejszy sprzęt cyfrowy i analogowy wyposażyła kino Elektronik Fundacja Pro Art.-Tech.

Marta Sikorska

01.06.2015