Entuzjastyczne recenzje "Body/Ciało" w Niemczech

29 października 2015 na ekrany niemieckich kin wszedł film „Body/Ciało” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej. Film otrzymał bardzo dobre recenzje od krytyków i dziennikarzy.

Światowa premiera i Srebrny Niedźwiedź na Berlinale

Przypomnijmy, że światowa premiera współfinansowanego przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej filmu „Body/Ciało” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej odbyła się 9 lutego podczas 65. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie. Obraz był pokazywany w Konkursie Głównym. Małgorzata Szumowska otrzymała Srebrnego Niedźwiedzia dla Najlepszego Reżysera razem z Radu Jude.

Niemiecki zwiastun filmu „Body/Ciało”

„Body/Ciało” w niemieckich kinach od 29 października

Film wszedł na ekrany kin w Niemczech 29 października 2015. Niemieckim dystrybutorem filmu jest firma Peripher Filmverleih. 

Frankfurter Allgemeine Zeitung – Jeden z najbardziej zaskakujących i ekscytujących filmów Berlinale 2015

Już po światowej premierze na Berlinale film „Body/Ciało” zebrał bardzo dobre opinie od niemieckiej prasy.

We Frankfurter Allgemeine Zeitung pojawiła się entuzjastyczna recenzja filmu Szumowskiej. Swój tekst pt. „Duch jako terapia rodzinna” Dietmar Dath rozpoczyna od słów: Zaniedbane tematy, sytuacje, sceny i postaci: polska produkcja „Body/Ciało” (…) jest jak dotąd jednym z najbardziej zaskakujących i ekscytujących filmów Berlinale 2015. W dalszej części tekstu czytamy: Szumowska komponuje z mrocznym komediowym opanowaniem ponad 90 minut zupełnie nowego gatunku – filmu o duchach, w którym straszą ludzie. W recenzji pojawiają się również ciepłe słowa dotyczące Janusza Gajosa, którego Dietmar Dath nazywa „znakomitym aktorem”. W podsumowaniu czytamy: Zakończenie „Body/Ciała” jest jednym z najbardziej zaskakujących i spójnych, jakie zaoferował do tej pory festiwal; dwóch ludzi patrzy na siebie, szczęśliwych z żałoby, wolnych, pokonanych, już nie samych.

Zeit – Ten film jest tak wspaniały, że ma się ochotę oglądać go dwa, a nawet trzy razy pod rząd

W recenzji filmu w Die Zeit czytamy: Ten film jest tak wspaniały, że ma się ochotę oglądać go dwa, a nawet trzy razy pod rząd. Skupia się na nieskończonym bólu po utracie bliskiej, ukochanej osoby. Na przekór dramatycznym wątkom społecznym film jest niebywale śmieszny (…) Widz się śmieje, bo spadające na bohaterów ciosy dotyczą praktycznie każdego. Rzadko kiedy zdarza się, żeby o żałobie i stracie, i o całej odrażającej stronie życia, mówić lżej i delikatniej, śmieszniej i w sposób bardziej wzruszający niż w najnowszym filmie polskiej reżyserki Małgorzaty Szumowskiej.

Spiegel – Szumowska ciekawą reżyserką

Zdaniem tygodnika Der Spiegel M.in. pokazanie kobiecego ciała w sposób bezpośredni i bez uprzedzeń przekonało do Szumowskiej tegoroczne Jury Berlinale. Razem z Radu Jude otrzymała w lutym Srebrnego Niedźwiedzia za Najlepszą reżyserię. Kiedy chwilę później Paweł Pawlikowski zdobył za „Idę” Oscara za Najlepszy Film Nieanglojęzyczny, niektórzy krytycy ogłosili powrót polskiego kina do międzynarodowej sławy.

– Szumowska słabo nadaje się na narodowego misjonarza kina, pokazuje teraźniejszość ojczyzny w zdecydowanie niesentymentalny sposób. Ale właśnie dzięki temu jest taką ciekawą reżyserką. Skoro w jej filmach to żywi nawiedzają umarłych, to wszystko u niej jest możliwe – pisze w swojej recenzji filmu Hannah Pilarczyk.

Emma.de – Zasłużony Srebrny Niedźwiedź

– Polska reżyserka Małgorzata Szumowska zdobyła za swój czarno komediowy dramat Srebrnego Niedźwiedzia na tegorocznym Berlinale. Zasłużenie. Mimo, że poruszane wątki raczej mogłyby przyczynić się do uporczywej jesiennej depresji, udaje się reżyserce poprzeplatać grozę lekkim humorem, który sprawia, że „Body/Ciało” jest nie tylko znośne, ale nawet przyjemne w odbiorze – ocenia film niemiecki portal Emma.de.

Film „Body/Ciało” otrzymał również bardzo entuzjastyczne recenzje we Włoszech, gdzie jest dystrybuowany od 5 listopada. 

Film „Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej wejdzie do zagranicznej dystrybucji aż w 25 krajach. Poprzednie filmy Małgorzaty Szumowskiej również trafiły do szerokiej dystrybucji za granicą – „W imię…” – 25 krajów, „Sponsoring” – 40 krajów. 

Tłumaczenie niemieckich recenzji filmu Robert Baliński

17.11.2015