Era Nowe Horyzonty: Grand Prix dla Steve'a McQueena

W konkursie filmów polskich wygrała „Wojna polsko-ruska” Xawerego Żuławskiego. Nagrodę za debiut dostały „Galerianki” Katarzyny Rosłaniec. Grand Prix nagrodzony został „Głód” Steve’a McQueena.


Wczoraj zakończyła się kolejna edycja festiwalu Era Nowe Horyzonty – jednej z najważniejszych imprez filmowych w Polsce.

– Ta edycja festiwalu miała bardzo bogaty, urozmaicony program. To dobrze, bo konfrontacje wzbogacają – mówił podczas wczorajszej finałowej gali minister Bogdan Zdrojewski. – Era Nowe Horyzonty jako pierwsze otrzymały gwarancję wieloletniego finansowania z ministerstwa. To ukłon nie tylko w stronę organizatorów festiwalu, ale całego środowiska filmowego w Polsce, które przez lata budowało prestiż polskiej kinematografii – dodał.

Bez wątpienia wrocławska impreza jest prawdziwym świętem kina, nie tylko dla filmowców i kinomanów z Polski, ale też z zagranicy. Z roku na rok wyrabia sobie coraz wyższą renomę, a zarazem przyciąga tłumy miłośników filmu swoją bezpretensjonalną atmosferą.

Organizatorom co roku udaje się zaprosić do Wrocławia mistrzów światowego formatu – tym razem gośćmi festiwalu byli tak cenieni twórcy, jak Peter Greenaway, Agnes Varda, Mike Figgis i Guy Maddin. W trakcie 11 dni imprezy zaprezentowano na niej ponad pięćset filmów, pochodzących z ponad 40 krajów.

Międzynarodowemu jury pod przewodnictwem Joao Botelho najbardziej przypadł do gustu „Głód” – debiutancka fabuła cenionego artysty sztuk wizualnych Steve’a McQueena. Film został uhonorowany także Nagrodą Krytyków Filmowych.

Nagroda publiczności trafiła w ręce Iwana Wyrypajewa, reżysera filmu „Tlen”, w którym główną rolę zagrała Karolina Gruszka.

W konkursie Nowe Filmy Polskie, międzynarodowe jury pod przewodnictwem Marthy Meszaros uhonorowało film „Wojna polsko-ruska” Xawerego Żuławskiego. Przyznawana zwycięzcy Wrocławska Nagroda Filmowa w wysokości 100 tysięcy złotych rozdzielana jest między reżysera i producenta – w tym przypadku Jacka Samojłowicza. – Jestem ogromnie wdzięczny dyrektor PISF Agnieszce Odorowicz, dzięki której mogłem wyprodukować „Wojnę polsko-ruską”. Nikt inny nie podjął się sfinansowania tego ryzykownego przedsięwzięcia – powiedział Samojłowicz. – Dlaczego ryzykownego? To po prostu świetny film! – skwitowała Meszaros.

Nagrodę za najlepszy debiut w wysokości 40 tysięcy złotych jury przyznało filmowi „Galerianki” w reżyserii Katarzyny Rosłaniec, wyprodukowanemu przez Włodzimierza Niderhausa. Przypomnijmy, że film młodej reżyserki został w tym roku uhonorowany również Złotym Jantarem – główną nagrodą festiwalu „Młodzi i film” w Koszalinie.

 

Oto pełna lista filmów nagrodzonych na 9. edycji festiwalu Era Nowe Horyzonty:

 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS NOWE HORYZONTY

 

Grand Prix: „Głód” reż. Steve McQueen

 

Nagroda Krytyków Filmowych: „Głód” reż. Steve McQueen

 

Nagroda Publiczności: „Tlen” reż. Iwan Wyrypajew

 

MIĘDZYNARODOWY KONKURS FILMÓW O SZTUCE

 

Nagroda Główna: „FLicKeR” reż. Nik Sheehan

 

Wyróżnienie: „Dubel” reż. Johan Grimonprez

 

KONKURS NOWE POLSKIE FILMY

 

Wrocławska Nagroda Filmowa: „Wojna polsko-ruska” reż. Xawery Żuławski

 

Najlepszy Debiut: „Galerianki” reż. Katarzyna Rosłaniec

 

KONKURS POLSKICH FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

 

Film dokumentalny

 

Nagroda Główna: „Szczęściarze” reż. Tomasz Wolski

 

Wyróżnienie: „Incantatio” reż. Tomasz Wysokiński

 

Film fabularny


Nagroda Główna: „Incydent” reż. Jan Kwieciński

 

Wyróżnienie: „Wesołych świąt” reż. Tomasz Jurkiewicz

 

Film animowany


Nagroda Główna: „Marionetki” reż. Michał Mróz, Marta Szymanek

 

Wyróżnienie: „Sycylijska pchła” reż. Marcin Giżycki

 

KONKURS EUROPEJSKICH FILMÓW KRÓTKOMETRAŻOWYCH

Film dokumentalny – „Ostatnia podróż Maryse Lukas” reż. David Ledoux, Artus de Lavilleon

 

Film fabularny – „Czarodzieje” reż. Gasper Snuderl


Film animowany – „Najada” reż. Nadia Micault, Lorenzo Nanni

 

03.08.2009