Era Nowe Horyzonty we Wrocławiu

22 lipca rozpoczyna się we Wrocławiu jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Era Nowe Horyzonty. Impreza ta prezentuje niekonwencjonalne kino autorskie, filmy poszukujące nowego języka i ciekawej formy.

 

5 sekcji konkursowych, 7 retrospektyw i 12 pozostałych prezentacji światowego kina w obszernych blokach – tak będzie wyglądać tegoroczna edycja ENH.

W programie znajdą się następujące sekcje:

  • Międzynarodowy Konkurs Nowe Horyzonty

Jury przyzna grand prix dla najlepszego filmu i 20 000 euro. Filmy powalczą też o nagrodę publiczności oraz – po raz pierwszy w tym roku – o prestiżową nagrodę FIPRESCI, przyznawaną przez krytyków filmowych zrzeszonych w Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych. Wśród 14 tytułów startujących w tej kategorii znalazł się polski film – bedzie to „Wydalony” Adama Sikory. Na festiwalu zobaczymy jeszcze dwa tytuły, których jest autorem – „Ewę”, fabułę zrealizowaną wspólnie z dramaturgiem Ingmarem Villqistem oraz „Pawła” dokument o przyjacielu artysty.

Szczegółowy program Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty.

  • Międzynarodowy Konkurs Filmów o Sztuce

Już po raz drugi odbędzie się międzynarodowy konkurs, w którym jury przyzna nagrodę w wysokości 10 000 euro. Tutaj widzowie obejrzą m.in. filmy poświęcone Franciszce i Stefanowi Themersonom, biografię malarza Jean-Michela Basquiata a także film o Balecie Opery Paryskiej.

Szczegółowy program Międzynarodowego Konkursu Filmów o Sztuce.

  • Konkurs Nowe Filmy Polskie

W tej sekcji najlepsze filmy otrzymują wrocławską nagrodę filmową, ufundowaną przez Prezydenta Wrocławia oraz nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego za debiut. W konkursie widzowie obejrzą m.in. „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka, „Matkę Teresę od kotów” Pawła Sali a także nowe filmy Jana Jakuba Kolskiego i Doroty Kędzierzawskiej.
Szczegółowy program Konkursu Nowe Filmy Polskie.

  • Konkurs Polskie Filmy krótkometrażowe

Tutaj nagrody przyznaje festiwalowa publiczność. Otrzymają je twórcy za najlepszy film dokumentalny, za najlepszy film fabularny i za najlepszy film animowany. Przyznane zostaną takze wyróżnienia w każdej z tych kategorii. Osobnym konkursem jest prezentacja europejskich debiutów krótkometrażowych.
Szczegółowy program Konkursu Polskie Filmy Krótkometrażowe.

Jak co roku na wroclawskiej imprezie pokazane zostaną również retrospektywy uznanych twórców. Podczas 10. edycji będzie można bliżej przyjrzeć się twórczości dwóch Polaków: Wojciecha Jerzego Hasa (w 10-tą rocznicę śmierci twórcy) oraz Daniela Szczechury. Kino światowe reprezentować będzie jeden ze współtwórców francuskiej Nowej Fali- Jean-Luc Godard, animatorzy bracia Quay, reżyserka i krytyczka Laura Mulvey, aktor Klaus Maria Brandauer oraz turecki twórca Zeki Demirkubuz.

 

Kinu tureckiemu poświęcono także osobną prezentację – we Wrocławiu będzie można obejrzeć m.in. film „Uzak” Nuri Bilge Ceylana oraz „Życie jest muzyką” Fatiha Akina. W jak zawsze intrygujących pokazach w cyklu Nocne Szaleństwo w tym roku zaprezentowane zostanie kino samurajskie z lat 70-tych oraz filmy urodzonego we Francji australijskiego filmowca Philippe’a Mora.

 

Podczas festiwalu pokazane zostaną także filmy, które zdaniem organizatorów zmieniają i poszerzają oblicze kina – w cyklu Nowe Horyzonty Języka Filmowego będzie można zobaczyć zarówno klasykę kina w postaci filmu „Barry Lyndon” Stanleya Kubricka z roku 1975 jak i obrazy takich reżyserów jak Bogdan Dziworski, Aleksiej Bałabanow, Gaspar Noé, Richard Linklater i Lars von Trier. W cyklu Sezon 2009/2010 widzowie festiwalu obejrzą premiery kinowe z ostatnich kilku miesięcy – m.in. „Las” Piotra Dumały, „The Limits of control” Jima Jarmuscha i „Dobre serce” Dagura Kari.

 

Obok pokazów w kinach filmy oglądać będzie można również na wrocławskim rynku – tutaj zostanie zaprezentowany m.in. film „Wszystko co kocham” Jacka Borcucha. 28 lipca również na rynku odbędzie się natomiast wieczór specjalny Filmoteki Narodowej, podczas którego goście festiwalu obejrzą „Cud nad Wisłą” Ryszarda Bolesławskiego z 1921 r. oraz film „Dla ciebie, Polsko” Antoniego Bednarczyka z 1920 r.

 

Festiwalowi towarzyszą wydarzenia specjalne – m.in. koncerty i wystawy. Jak piszą organizatorzy imprezy – Od lat program filmowy festiwalu bywa pretekstem i inspiracją do odkrywania nowych horyzontów także w obszarze innych dziedzin sztuki. Towarzyszące festiwalowi wydarzenia – wystawy i instalacje, spektakle i koncerty, wykłady i warsztaty składają się na spójną, interdyscyplinarną propozycję artystyczną.

 

10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Era Nowe Horyzonty potrwa do 1 sierpnia.

 

Więcej informacji o tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty: www.enh.pl.

01.07.2010