"Erratum" Marka Lechkiego nagrodzone we Włoszech

Film „Erratum” w reżyserii Marka Lechkiego otrzymał Nagrodę Specjalną Jury podczas 12. edycji Festiwalu Kina Europejskiego we włoskim Lecce.

 

Europejski Festiwal Filmowy w Lecce odbywa się od 1999 roku. Celem imprezy jest promocja najlepszych europejskich i włoskich produkcji fabularnych. W tym roku do Konkursu Filmów Pełnometrażowych zakwalifikowało się 10 filmów. Ex ex aequo z „Erratum” Jury uhonorowało Nagrodą Specjalną także debiut „Amnesty” wyreżyserowany przez Albańczyka Bujara Alimaniego.

 

„Erratum” to historia Michała, który przed Pierwszą Komunią syna niespodziewanie zostaje wysłany służbowo do rodzinnego miasta. Jedzie niechętnie, ma tam być krótko, tylko tyle, ile wymaga załatwienie sprawy. Na miejscu jego plany szybkiego powrotu zostają jednak pokrzyżowane. Chodząc po mieście spotyka bliskie mu niegdyś osoby, odwiedza znajome miejsca. Banalny wyjazd przekształca się w emocjonalną wyprawę w stronę życia, o którym już nie pamiętał.

 

Debiut Marka Lechkiego zdobył już wiele nagród na międzynarodowych festiwalach m.in. w Chicago, Salonikach, Pusan.

 

W Polsce film został wyróżniony na 35. FPFF w Gdyni, 26. Warszawskim Festiwalu Filmowym i 29. Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film.

 

Od 8 kwietnia film można oglądać na ekranach polskich kin.

 

„Erratum” powstało dzięki dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

18.04.2011