"Erratum” nagrodzone w Chicago

Trwa światowe tournee filmu „Erratum” Marka Lechkiego. Film zdobył właśnie nagrodę w kategorii debiutów reżyserskich na 46. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago. Kilka dni temu film otrzymał także Wyróżnienie Jury w Sekcji Konkursowej Flash Forward 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pusan.

 

„Erratum” Marka Lechkiego – z Tomaszem Kotem i Ryszardem Kotysem w rolach głównych – zdobył nagrodę w kategorii debiutów reżyserskich na 46. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Chicago.

 

„Erratum” otrzymało Złotą Plakietkę (Gold Plaque) uznawaną za trzecią pod względem znaczenia nagrodę w kategorii debiutów reżyserskich. Czteroosobowe jury w uzasadnieniu stwierdziło, że jest to film w interesujący sposób nakreślający historię bohatera, który musi zmagać się z kwestiami z wcześniejszych lat swojego życia, a także z problemami najświeższymi.

 

– Przesłanie tego filmu o trzydziestolatku, który musi zmagać się z przeszłością, jest rzeczywiście tematem uniwersalnym, który równie dobrze funkcjonuje w Polsce, jak i w innych krajach świata – powiedział jeden z jurorów Zbigniew Banaś, krytyk filmowy na stałe mieszkający w USA. Dodał, że to duże wyróżnienie dla „Erratum”, ponieważ w kategorii debiutów reżyserskich ocenianych było 14 filmów fabularnych z całego świata. Reżyser Marek Lechki, który przyleciał do Chicago prosto z Korei Płd., powiedział, że film odbierany jest bardzo emocjonalnie zarówno w Polsce, jak i zagranicą. – Reakcja publiczności jest dla mnie najważniejsza. Oczywiście nagrody też są ważne, bo pozwalają łatwiej zrobić kolejny film, ale to, co jest najistotniejsze, płynie od widza – powiedział Lechki.

 

46. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Chicago zakończy się w czwartek 21 października. Na tegorocznym festiwalu prezentowane były trzy polskie filmy fabularne: „Erratum” Marka Lechkiego, „Różyczka” Jana Kidawy-Błońskiego oraz „Wszystko co kocham” Jacka Borcucha.

 

Więcej informacji: www.chicagofilmfestival.com.

 

„Erratum” nagrodzono także podczas 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Pusan. Impreza ta uważana jest za jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych rynku azjatyckiego. W uzasadnieniu Wyróżnienia podano, iż „Erratum” to  film który używa subtelnych środków, z wdziękiem opowiadając klasyczną historię relacji ojca z synem.

 

Równie ważnym pokazem będzie prezentacja „Erratum” w sekcji Focus East akredytowanego przez FIAPF Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Mar Der Plata i Konkursie Międzynarodowym Festiwalu w Salonikach.

Do 12 grudnia trwa tournee filmu po świecie. Obok udziału w Konkursie Nowi Reżyserzy MFF w Chicago „Erratum” zostanie zaprezentowane także na Festiwalu Nowego Kina w Montrealu – w sekcji International Selection  i w czasie Festiwalu Filmowego Starz w Denver oraz w Konkursie Golden Owl MFF w Leeds.

Film startuje też w Konkursie Krzysztofa Kieślowskiego Festiwalu Filmu Polskiego w Chicago.

19.10.2010

Galerie zdjęć