"Erratum" zwycięzcą Tofifest

Debiutanckie film Marka Lechkiego wygrał główny konkurs Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Tofifest w Toruniu.

 

W piątek 1 lipca zakończył się 9. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest w Toruniu. Konkurs główny „On Air” wygrało debiutanckie „Erratum” Marka Lechkiego. Opowieść o rozliczeniach młodego mężczyzny z przeszłością była już wielokrotnie wyróżniana, między innymi Nagrodą za debiut na zeszłorocznym Festiwalu w Gdyni.

 

„Srebrnego Anioła” za najlepszą reżyserię oraz Nagrodę im. Zygmunta Kałużyńskiego za najbardziej inspirującą scenę w filmach konkursowych otrzymał w Toruniu Slava Ross, reżyser filmu „Siberia. Monamour”, opowieści o życiu i śmierci na marginesie społeczeństwa rosyjskiego.

 

Konkurs filmów krótkometrażowych „Shortcut” wygrał reprezentant Belgii, „Pour toi je ferai bataille” w reżyserii Rachel Lang.

 

W konkursie filmów polskich „From Poland” zwyciężył „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego, będący impresją na temat obrazu „Droga na Kalwarię” Petera Bruegla Starszego.

 

Rozdano też sześć nagród specjalnych.

 

„Złotego Anioła” Tofifest za odwagę w podejmowaniu trudnych tematów i wybitne osiągnięcia w kinie światowym odebrał Jim Sheridan. Irlandzki reżyser ma na koncie 6 nominacji do Oscara i takie filmy, jak „Moja lewa stopa” i „W imię ojca”. Sheridan przebywał w Toruniu kilka dni, w czasie których spotkał się z widzami i poprowadził lekcję mistrzowską.

 

Islandczyk Dagur Kari otrzymał specjalnego Złotego Anioła dla Wybitnego Młodego Artysty Kina Europejskiego. Stworzył on filmy „Zakochani widzą słonie” oraz „Noi Albinoi”.

 

Flisaki Tofifest, nagrody dla wybitnych młodych twórców filmowych związanych z regionem kujawsko pomorskim – otrzymali aktor Piotr Głowacki i dokumentalista Marcin Sauter. Pochodzący z Torunia Głowacki jest znany z takich filmów jak „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego, „Oda Do radości” Jana Komasy oraz wystąpił w obrazach, których publiczność jeszcze nie widziała: „Bitwie warszawskiej” Jerzego Hoffmanna i „In Darkness” Agnieszki Holland.

Wywodzący się z Bydgoszczy Sauter, to znany dokumentalista, autor nagradzanych na całym świecie filmów „Kino objazdowe”, „Za płotem”, „Pierwszy dzień” i pełnometrażowego debiutu „Na północ od Kalabrii”.

 

Złotego Anioła za Niepokorność Twórczą otrzymał już podczas inauguracji festiwalu Jerzy Stuhr. – Ta nagroda będzie dla mnie symbolem mojego całego twórczego życia i tego, co udało mi się stworzyć – mówił odbierając wyróżnienie.

 

Specjalnego Złotego Anioła Tofifest za otwieranie nowych horyzontów i twórczy wkład w kinematografię światową otrzymał czeski mistrz Jiri Menzel, twórca „Pociągów pod specjalnym nadzorem”. Nagrodę wręczono mu we wtorek. – Przynajmniej moja żona będzie wiedziała, że jestem wielkim człowiekiem – żartował podczas uroczystości.

04.07.2011