"Essential Killing" na liście Top 10 Cahiers du Cinéma

Współfinansowany przez PISF film „Essential Killing” Jerzego Skolimowskiego znalazł się na liście 10 najlepszych filmów 2011 roku, wybranych przez krytyków piszących dla francuskiego miesięcznika Cahiers du Cinéma.

10 najlepszych filmów 2011 roku

Na liście 10 najlepszych filmów 2011 roku znalazły się, oprócz „Essential Killing” również: „A Burning Hot Summer” Philippe’a Garnela, „House of Tolerance” Bertranda Bonello, „Meek’s Cutoff” Kelly Reichardt, „Melancholia” Larsa von Triera, „Outside Satan” Bruno Dumonta, „The Strange Case of Angelica” Manoela de Oliveiry, „Super 8” JJ Abramsa, „The Tree of Life” Terrenca Malicka i „Habemus Papam” Nanniego Morettiego.

Skolimowski po raz czwarty na liście Top 10

Tegoroczne wyróżnienie filmu „Essential Killing” na słynnej liście nie jest pierwszym w karierze Jerzego Skolimowskiego. Cahiers du Cinéma doceniło wcześniej jego filmy już trzy razy: 1966 „Walkower”, w 1968 „Barierę” i w 1982 „Fuchę”. Francuscy krytycy za jeden z 10 najlepszych obrazów uznali w 1988 roku również „Krótki film o zabijaniu” w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Lista Top 10 jest układana od 60 lat.

„Essential Killing” współfinansowany przez PISF

„Essential Killing” opowiada historię Afgańczyka, który zostaje wzięty do niewoli przez Amerykanów za zabicie trzech żołnierzy. Przewieziony do Europy, gdzie ma być przesłuchiwany, ucieka z więzienia i popełnia kolejne zbrodnie. Film został nagrodzony m.in. na festiwalach w Wenecji i w Mar del Plata, otrzymał również Złote Lwy dla najlepszego filmu na 35. FPFF w Gdyni. Producentem obrazu jest Skopia Film. „Essential Killing” jest współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Paulina Bez

06.12.2011