European Short Pitch 2017

Pod koniec marca w Poznaniu odbyło się forum koprodukcyjne będące efektem współpracy NISI MASA – European Network of Young Cinema z poznańską Fundacją Ad Arte.

European Short Pitch

European Short Pitch to inicjatywa skierowana na promocję międzynarodowych koprodukcji filmów krótkometrażowych. Projekt składa się z trzech etapów: warsztatów scenariopisarskich, sesji online i forum koprodukcyjnego.

To ostatnie odbyło się w Poznaniu w dniach 23-26 marca 2017 r. i było efektem współpracy NISI MASA – European Network of Young Cinema z poznańską Fundacją Ad Arte.

20 najlepszych projektów

25 marca w Kinie Muza zostało zaprezentowanych 20 najciekawszych projektów filmów krótkometrażowych zgłoszonych do tegorocznej edycji. European Short Pitch skierowany był do scenopisarzy, reżyserów i producentów. Autorzy projektów mieli nie mniej niż 18 i nie więcej niż 35 lat i pochodzili z krajów objętych programem Kreatywna Europa.

Nagrodzono łącznie cztery projekty zgłoszone do European Short Pitch oraz trzy projekty z sekcji Working In Progress.

Publiczność, która składała się z profesjonalistów branży filmowej, przyznała nagrody – każdą z nich wartą 1000 euro.

Nagrodzone projekty:

  • „Golden Minutes”, autorstwa litewskich filmowców Sauliusa Baradinskasa i Titasa Lauciusa (znanych z dokumentu pokazanego na Berlinale „People, Animals and Things” z 2014), to 10-minutowa tragikomedia o czterdziestolatku, którego przygotowania do samobójstwa kończą się atakiem serca.
  • „Tina and Sendy”,  autorstwa chorwackiego reżysera Hani Domazeta i producenta Mirty Puhlovskiego (ich film „The Beast” brany był pod uwagę podczas selekcji kandydatów do Oscara), to 20-minutowy dramat, w którym dwie aktorki porno nawiązują więź pełną zrozumienia, alkoholu i narkotyków.
  • „Under the Volcano There Is Always a Man Sleeping”, film Sameh Alaa, reżysera urodzonego w Egipcie i mieszkającego w Brukseli, 25-minutowa czarna komedia o ojcu i synu, którzy zajmują się występami na przyjęciach urodzinowych i muszą zmierzyć się z senną epidemią, która ogarnia Egipt.
  • Nagroda Aubagne International Film Festival, została przyznana filmowi „Blood Group” autorstwa holenderskiego twórcy Daana Bunnika. Jest to dramat o 35-letnim samotniku, który postanawia pożegnać się ze swym okrutnym ojcem, będącym na łożu śmierci.
  • W sekcji Working In Progress znalazł się także wszechstronny węgierski filmowiec Balasza Simonyi, 27-latek, który ma już na swoim koncie 23 reżyserskie projekty, a jego pełnometrażowy dokument „Ultra” będzie miał swoją premierę na Visions du Reel. Reżyser otrzymał także nagrodę za dźwięk od Studio Puk za „Banality”, 13-minutowy dramat/thriller eksperymentalny o ataku terrorystycznym w centrum handlowym.
  • Słoweński reżyser Mitja Mlakar, otrzymał Image Correction Award od Jaroslava Piekarskiego, który zajmie się postprodukcją i efektami wizualnymi w jego projekcie „I’ll Probably Never See You Again”. To 15-minutowy dramat nakręcony na taśmie filmowej 16mm i w HD, o kobiecie która musi podjąć decyzję o tym, czy zatrzymać dziecko, czy dokonać aborcji.
  • Distribution Award, nagroda, która zapewnia promocję i dystrybucję na świecie, została przyznana polskiemu animatorowi Marcinowi Karolewskiemu (obecnie pracującemu nad kilkoma projektami animacyjnymi, na różnych stanowiskach, w tym przy pełnometrażowym „Privisa”) i jego 7-minutowemu projektowi o tematyce słowiańskiej – „Malva and Leshy”, który ukazuje tragiczną historię miłosną tytułowej istoty ludzkiej i demona.

Więcej informacji znajduje się na stronie: www.adarte.pl.

Informacja prasowa

05.04.2017