Europejska Konferencja Filmowa

„Europejska kinematografia wobec piractwa i wyzwań cyfrowej rzeczywistości” to temat Europejskiej Konferencji Filmowej, która odbędzie się 9 grudnia 2016 roku, w przeddzień rozdania 29. Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu.

Wyzwania i problemy, jakie stwarza piractwo

Głównymi tematami konferencji będą wyzwania i problemy, jakie stwarza piractwo, globalne rozwiązania w prawie autorskim, szukanie sposobów na skierowanie odbiorców do legalnych źródeł, zmiana postaw widzów w związku z dostępnością filmów w sieci, a także sposoby wsparcia finansowego europejskiego kina. W gronie prelegentów i uczestników debaty znajdą się reprezentanci instytucji kultury, szkół filmowych, dystrybutorów kinowych i cyfrowych, prawnicy, przedstawiciele środowisk akademickich oraz twórcy filmowi, członkowie Europejskiej Akademii Filmowej.

Wykłady, prelekcje i dyskusje będą prowadzone symultanicznie w językach polskim i angielskim. Konferencja, której organizatorem jest Fundacja Legalna Kultura, odbędzie się w Kinie Nowe Horyzonty przy ul. Kazimierza Wielkiego 19a-21, w godzinach 10.00-17.15. Wstęp na konferencję jest bezpłatny – aby wziąć w niej udział wystarczy wcześniej zarejestrować się na stronie internetowej: www.EuropejskaKonferencjaFilmowa.com.

Program Europejskiej Konferencji Filmowej

„Europejska Nagroda Filmowa to wyjątkowy autorytet dla podkreślenia wagi problemu, z jakim zmaga się film i jego twórcy we współczesnym świecie”. – mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura. „Zależy nam na skutecznym promowaniu istoty oglądania filmów na wielkim ekranie i z legalnych źródeł, na konstruktywnej dyskusji o dystrybucji i dostępności filmów – kwestii piractwa i jego zgubnego wpływu na twórczość. Jesteśmy przekonani, że Europejska Konferencja Filmowa stanie się istotną częścią międzynarodowej dyskusji na temat losów filmu w dobie cyfrowej rzeczywistości i doskonałym źródłem edukacji widzów – w tym młodych odbiorców, którzy w przyszłości będą decydować o losach kultury filmowej”.

Podczas Europejskiej Konferencji Filmowej odbędą się trzy panele:

  1. Europejska kinematografia wobec piractwa
  2. Modele dystrybucji filmów w cyfrowej rzeczywistości – szanse i zagrożenia
  3. Mechanizmy wsparcia produkcji filmowych w Europie

Na zakończenie konferencji odbędzie się debata podsumowująca, której celem jest wypracowanie rekomendacji na przyszłość.

Wśród panelistów zmajdą się m.in.: Antonio Saura (Vice przewodniczący Europejskiej Akademii Filmowej, scenarzysta, reżyser), prof. Elżbieta Traple (adwokat, wykładowca prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego), Ewa Puszczyńska (Opus Film, producentka filmu „Ida”, członkini Europejskiej Akademii Filmowej), Angeles Gonzales–Sinde (scenarzystka, była minister kultury Hiszpanii), Jakub Duszyński (dyrektor artystyczny Gutek Film), Marek Rozenbaum (producent), Aubéry Escande (szef Europeana Network), Teresa Wierzbowska (Prezes Zarządu Stowarzyszenia Sygnał).

Udział w konferencji potwierdzili również artyści i ambasadorzy wspierający działania Fundacji Legalna Kultura, m.in. Anna Dereszowska, Joanna Jabłczyńska, Joanna Kulig, Magdalena Kumorek, Maciej Bochniak, Antoni Królikowski, Piotr Metz, Zbigniew Zamachowski.

Organizatorem konferencji jest Fundacja Legalna Kultura. Projekt finansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Współorganizacja konferencji: Narodowe Centrum Kultury. Partnerami konferencji są: Europejska Akademia Filmowa, Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016 oraz Stowarzyszenie Nowe Horyzonty.

Informacja prasowa

02.12.2016