Europejska premiera „Powidoków” Andrzeja Wajdy w Rzymie

Europejska premiera „Powidoków” Andrzeja Wajdy odbędzie się w ramach Festiwalu Filmowego w Rzymie. Festiwal La Festa del Cinema odbędzie się w dniach od 13 do 23 października 2016 r. Do polskich kin film trafi 13 stycznia 2017 roku.

„Powidoki” w Rzymie

„Poruszające dzieło, które dokumentuje relacje między dyktaturą a sztuką, ideologią i wolnością wypowiedzi” – podkreśla dyrektor artystyczny festiwalu Antonio Monda. Podczas zeszłorocznego festiwalu w Rzymie w programie prezentowane były m.in. „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej oraz „Znam kogoś, kto cię szuka” Julii Kowalski.

„Powidoki”

„Powidoki”, fot. Anna Włoch.

Bohaterem filmu „Powidoki” jest Władysław Strzemiński, artysta , który nie poddał się socrealizmowi i doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów artystycznych. To film o tym jak socjalistyczna władza zniszczyła charyzmatycznego, niepokornego człowieka.

W rolę głównego bohatera wcielił się Bogusław Linda. Na ekranie partnerują mu m.in. Bronisława Zamachowska, Zofia Wichłacz i Krzysztof Pieczyński. Autorem scenariusza jest Andrzej Mularczyk, a autorem zdjęć Paweł Edelman. Producentem filmu jest Akson Studio, a koproducentami Narodowy Instytut Audiowizualny, Telewizja Polska i Fundacja Tumult. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Światowa premiera filmu odbyła się na 41. Festiwalu Filmowym w Toronto. Film pokazywany był na 41. Festiwal Filmowego w Gdyni podczas specjalnego pokazu dla akredytowanych gości festiwalu. W polskich kinach widzowie będą mogli oglądać obraz od 13 stycznia 2017 r.

Festiwal w Rzymie zaplanował spotkanie z reżyserem, które miało się odbyć w prestiżowym Teatro della Musica.  Reżyser zmarł 9 października 2016 r.

Więcej informacji o festiwalu: www.romacinemafest.it.

Na podstawie informacji prasowej 

13.10.2016