Europejski Festiwal Filmowy Euroshorts 2015

24. Europejski Festiwal Filmowy Euroshorts odbędzie się w Gdańsku, Warszawie i Katowicach w dniach 23-29 listopada 2015.

Festiwal Euroshorts

Festiwal istnieje od 1992 r. Jego celem jest promocja i wsparcie młodych artystów, którzy odnoszą sukcesy w dziedzinie filmu krótkometrażowego.

Program

Głównym punktem programu festiwalu jest konkurs międzynarodowy, który organizowany jest w 4 kategoriach: fabularnej, dokumentalnej, animowanej i eksperymentalnej. W tym roku młodzi twórcy zgłosili 900 filmów, z czego do konkursu zakwalifikowanych zostało 108 filmów z 27 krajów (Argentyna, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Chorwacja, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Hong Kong, Iran, Kanada, Kosowo, Liban, Macedonia, Niemcy, Peru, Polska, Portugalia, Rosja, Rumunia, Turcja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy, USA). Grand Prix i nagrody w poszczególnych kategoriach ufundowali: Prezydent Miasta Gdańska i Marszałek Województwa Pomorskiego. Kolejnym ważnym punktem programu jest przegląd najlepszych światowych reklam telewizyjnych włączonych do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku (MoMA) zebranych w cykl „Amerykański Film Reklamowy 2015”. Dodatkowo organizowany jest maraton filmów krótkometrażowych, pokazy specjalne, wykład dr. Marka Kosmy Cieślińskiego o reklamie oraz warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych oraz konkurs Filmujemy Miasta. Szczegóły dotyczące konkursu dostępne są na stronie: www.filmujemy-miasta.pl.

Repliki festiwalu

Po premierowym tygodniu rozpocznie się trasa festiwalu po Polsce, która potrwa do końca czerwca 2016 r. Pierwszy przystanek na trasie to Zielona Góra, gdzie w Galerii BWA widzowie będą mogli zobaczyć cykl „Amerykański Film Reklamowy 2015” i najlepsze filmy krótkometrażowe.

Organizatorzy

Organizatorem festiwalu Euroshorts jest Fundacja Młodego Kina, która w tym roku obchodzi swoje 25-lecie. FMK jest niezależnym ośrodkiem kultury filmowej, której główne cele statutowe to: promocja kultury, wspieranie młodych filmowców i utworzenie niezależnego studia filmowego działającego na zasadach non-profit. Wydarzeniu patronuje Prezydent Miasta Gdańska i Marszałek Województwa Pomorskiego. Tegoroczny festiwal organizowany jest dzięki pracy wolontariuszy (uczestników programów: Wolontariat Miasta Gdańska i Kadra kultury), z darowizn osób i firm prywatnych oraz dzięki pomocy partnerów regionalnych. Festiwal współfinansują: Pond 5 – Platforma Twórczości Pełna – Województwo Pomorskie – Twój Dentysta Rodzinny (gabinet lek. stom. Renaty Dublickiej-Woźniak w Warszawie) – Stephane Dirschauer – Atomium Films.

Wstęp wolny na wszystkie wydarzenia za wyjątkiem pokazu w warszawskim Kinie Luna.

Szczegółowy program znajduje się na stronie festiwalu: www.euroshorts.pl.

Na podstawie informacji prasowej

23.10.2015