Europejskie Nagrody Filmowe 2016 we Wrocławiu

Wrocław będzie gospodarzem ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w 2016 roku. Wydarzenie zostanie wpisane w ramy obchodów Europejskiej Stolicy Kultury.

 

1 kwietnia miejski Ratusz zwołał konferencję prasową, na której ogłoszono, że organizatorem ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w 2016 roku będzie Wrocław, o co miasto starało się od ponad roku. W konferencji uczestniczyli: dyrektor Europejskiej Akademii Filmowej Marion Döring, pomysłodawca Europejskich Nagród Filmowych Volker Hassemer, prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Agnieszka Odorowicz, członek zarządu EFA Krzysztof Zanussi, kurator Europejskiej Stolicy Kultury ds. Filmu Roman Gutek, dyrektor TVP 2 Jerzy Kapuściński oraz kompozytor Zbigniew Preisner.

 

Wiadomość została ogłoszona w dniu 25. rocznicy powstania Europejskiej Akademii Filmowej założonej w Berlinie 1 kwietnia 1989 roku. Wrocławskie kino Nowe Horyzonty przygotowało specjalny program z tej okazji. Publiczność obejrzy m.in. nagranie z pierwszej gali wręczania nagród w 1988 roku, podczas której Krzysztof Kieślowski wypowiedział słowa: „Mam nadzieję, że Polska także należy do Europy”.

Europejskie Nagrody Filmowe

Najbardziej prestiżowe nagrody dla europejskich produkcji, przyznawane przez Europejską Akademię Filmową, początkowo nazywano Felixami. Od 1997 roku funkcjonuje określenie Europejska Nagroda Filmowa, którą czasami tytułuje się „europejskim Oscarem”. W lata nieparzyste nagrody wręczane są w Berlinie, a w parzyste w dużych europejskich miastach. Rozdanie Europejskich Nagród Filmowych już raz odbyło się w Polsce – w 2006 roku gospodarzem ceremonii rozdania nagród była Warszawa. W tym roku wydarzenie odbędzie się 13 grudnia w Rydze.

Nagrody dla Polaków

Pierwsza edycja nagród zakończyła się zwycięstwem Krzysztofa Kieślowskiego, który odebrał statuetkę za Najlepszy Film dla „Krótkiego filmu o zabijaniu”. W 2010 roku Nagrodę Główną zdobył „Autor widmo” Romana Polańskiego, a sam twórca otrzymał dodatkowo nagrody dla Najlepszego Reżysera i Najlepszego Scenarzysty.

 

Dwóch polskich twórców otrzymało nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej za całokształt twórczości – Andrzej Wajda w 1990 roku i Roman Polański w 2006 roku. EFA nagradzała również naszych operatorów i dokumentalistów.

 

Polacy otrzymali aż dziewięć nominacji w kategorii Najlepszego Filmu Krótkometrażowego. Statuetkę zdobył Marcel Łoziński za „Poste Restante” w 2009 roku oraz rok później Katarzyna Klimkiewicz za „Hanoi-Warszawa”. W zeszłym roku Najlepszym Filmem Animowanym uznano koprodukcję międzynarodową „Kongres” Ariego Folmana.

Europejska Akademia Filmowa

jest inicjatywą europejskich filmowców, która zrzesza obecnie 3000 profesjonalistów. Poza przyznawaniem „europejskich Oscarów”, Akademia uczestniczy w przedsięwzięciach promujących europejską produkcję filmową oraz prowadzi szkolenia i warsztaty będące platformą wymiany doświadczeń.

 

Wraz z początkiem tego roku funkcję przewodniczącej zarządu Europejskiej Akademii Filmowej przejęła Agnieszka Holland. W 19-osobowym składzie kierownictwa znajduje się również Krzysztof Zanussi.

 

Kalina Cybulska

01.04.2014