Euroshorts 2010

22 listopada w Warszawie rozpoczęła się 19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Euroshorts. W tegorocznym programie imprezy znalazło się ponad 60 krótkich filmów z 20 krajów świata m.in. z Wielkiej Brytanii, Australii, Hongkongu i Finlandii.

 

Europejski Festiwal Fabuły, Dokumentu i Reklamy odbywa się w Warszawie od 1992 roku. Jako jedyny w Europie, łączy pokazy twórczej reklamy oraz najciekawszych krótkich filmów niekomercyjnych wybranych w międzynarodowym konkursie. Konkursowe filmy walczą o nagrody w czterech kategoriach: dokument, fabuła, animacja, film eksperymentalny.

 

Co roku podczas festiwalu odbywa się także projekcja godzinnej taśmy Amerykańskiego Filmu Reklamowego – najbardziej twórczych amerykańskich reklam włączonych do zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku.

 

W tym roku organizatorzy przypominają też twórczość wybitnego amerykańskiego reżysera Elii Kazana. Publiczność może zobaczyć m.in. film „Układ” z 1969 roku, bardzo rzadko pokazywany na festiwalach. .Fundacja Młodego Kina w ramach festiwalu wydała mikro-podręcznik Kazana „Jak być dobrym reżyserem”.

 

Festiwalowi Euroshorts towarzyszą również warsztaty operatorskie i montażowe.

 

W Warszawie pokazy festiwalowe odbywają się w kinie Luna, klubie Powiększenie i w Filmotece Narodowej. Publiczność może oglądać filmy do 29 listopada.

 

Warszawska edycja Euroshorts rozpoczyna roczny cykl festiwalowy w kilkunastu miastach w Polsce, który kończy się w czerwcu każdego roku.

 

Organizatorem festiwalu jest Fundacja Młodego Kina. Impreza jest współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji i szczegółowy program projekcji na stronie: www.euroshorts.pl.

23.11.2010