„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” w kinach

15 stycznia na ekrany polskich kin wszedł współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej i wyreżyserowany przez Janusza Majewskiego film „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”.

Srebrne Lwy w Gdyni

Film wyprodukowany przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych otrzymał Srebrne Lwy podczas 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni, gdzie obraz miał swoją premierę. Z kolei grającemu w filmie Wojciechowi Pszoniakowi jury przyznało nagrodę dla najlepszego aktora drugoplanowego.

„Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy”

U schyłku lat pięćdziesiątych do Polski wraca z Anglii Fabian, emigrant wojenny, puzonista jazzowy i znakomity tancerz. Wraz z grupą miejscowych dziwaków i muzyków amatorów zakłada swingowy big band. Już po pierwszym występie zainteresowanie zespołem przerasta wszelkie oczekiwania. Fabian poznaje intrygującą Modestę, która wkrótce zaśpiewa z jego orkiestrą. Zostają kochankami i prowadzą życie podziwianej pary. Od tej pory „król i królowa swingu” to dwa barwne ptaki na tle siermiężnej rzeczywistości tamtych lat. Któregoś dnia Modesta nagle znika, a historia miłosna zmienia się w opowieść z wątkiem szpiegowskim – o marzeniach i tęsknocie do kultury Zachodu.

Film ze wsparciem PISF

Scenariusz do filmu Janusza Majewskiego napisał autor książki „Excentrycy” Włodzimierz Kowalewski. Autorem zdjęć jest Adam Bajerski. Za scenografię odpowiada Andrzej Haliński, za kostiumy Elżbieta Radke, a za muzykę Wojciech Karolak. W głównych rolach występują: Maciej Stuhr, Sonia Bohosiewicz, Natalia Rybicka, Anna Dymna, Wojciech Pszoniak i Wiktor Zborowski. Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, a za jego dystrybucję odpowiada NEXT FILM. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

15.01.2016