„Fajna Ferajna. Powstanie oczyma dzieci” z nagrodą w Indiach

Film „Fajna Ferajna. Powstanie oczyma dzieci” ( A Brave Bunch. Uprising though children’s eyes ) w reżyserii Tomasza Stankiewicza otrzymał nagrodę dla najlepszego filmu dla dzieci na 9. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Jaipur w Indiach.  

„Fajna Ferajna. Powstanie oczyma dzieci”

Film opowiada o Powstaniu Warszawskim oczyma najmłodszych uczestników tych wydarzeń. „Fajna ferajna” to film niezwykły, przede wszystkim ze względu na występujące w nim osoby. Na ekranie pojawiają się świadkowie i uczestnicy Powstania: Barbara Rybeczko-Tarnowiecka – Basia, Halina Stańczak-Kryska – Halusia, Bogusław Kamola – „Hipek”, Jerzy Grzelak – „Pilot”, Stanisław Wołczaski – „Kazimierz”. Halinka ratowała z powstania psy i koty. „Kazimierz” był kolporterem gazet i obserwował przylot formacji amerykańskich latających fortec. „Hipek” należał do sławnej drużyny harcerskiej szczurów kanałowych. Jureczek miał dziewięć lat i był najmłodszym zaprzysiężonym żołnierzem AK. Służył na Mokotowie, a po upadku dzielnicy ukrywał się w piwnicach. Towarzyszą im współczesne dzieci: Jaś, Staś, Stefanek i Zosia, które doświadczają tych samych emocji, co ich rówieśnicy z Powstania Warszawskiego.

Twórcy filmu

Reżyserem filmu jest Tomasz Stankiewicz, który wspólnie z Moniką Kowaleczko-Szumowską napisał do niego scenariusz. Za zdjęcia do filmu odpowiedzialny jest Robert Gajzler. Autorem muzyki do filmu jest Krzysztof A. Janczak. Film zmontował Karol Moch. Producentem obrazu jest firma Prego Media, producentem wykonawczym jest firma TEXT.

Nagrody dla filmu na festiwalach

Zanim film został wyróżniony nagrodą dla najlepszego filmu dla dzieci w Jaipur otrzymał m.in. nagrody i wyróżnienia na festiwalach w Warszawie, Londynie i Pirgos.

Oficjalna strona filmu: www.fajnaferajna.pl.

Na podstawie informacji prasowej 

18.01.2017