"Fale" w kinach

9 grudnia na ekrany polskich kin wejdzie współfinansowany przez PISF debiut fabularny „Fale” w reżyserii Grzegorza Zaricznego.

„Fale”

„Fale” to historia Ani i Kasi – dwóch energicznych i sympatycznych siedemnastolatek. Muszą radzić sobie same, bo nie mogą liczyć na swoich rodziców. Dziewczyny mieszkają w Nowej Hucie, gdzie odbywają praktyki w małym zakładzie fryzjerskim. Chcą zostać zawodowymi fryzjerkami. Ania i Kasia coraz bardziej zbliżają się do siebie, rodzi się między nimi głęboka więź. Któregoś dnia spokój Ani zaburza pojawienie się mamy, której nie widziała od dawna. W filmie zobaczymy Katarzynę Kopeć i Annę Kęsek, których życie stało się inspiracją do powstania scenariusza. Dziewczynom na planie towarzyszyli zawodowi aktorzy, m.in. Beata Schimscheiner, Artur Krajewski oraz Edyta Torhan.

Twórcy

Grzegorz Zariczny jest absolwentem Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Na swoim koncie ma nagradzane krótkometrażowe filmy fabularne: „Marysina Polana” (2008) oraz „Nasza zima zła” (2010). Obsypany nagrodami dokument „Gwizdek” (2012), zrealizowany w ramach programu „Pierwszy Dokument” Studia Munka-SFP, przyniósł reżyserowi m.in. Grand Prix dla filmu krótkometrażowego na Sundance Film Festival w 2013 roku.

Autorką zdjęć do filmu jest Weronika Bilska od dawna współpracująca z Grzegorzem Zaricznym. Razem pracowali między innymi przy dokumencie „Gwizdek”. Za scenografię odpowiedzialny jest Grzegorz Piątkowski, za kostiumy Julia Jarża, z kolei za charakteryzację Beata Rółkowska. Kierownikiem produkcji jest Sylwia Rajdaszka. 

Film został zrealizowany w Studiu Munka działającym przy Stowarzyszeniu Filmowców i był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. „Fale” powstały w koprodukcji z TVP i Krakowskim Biurem Festiwalowym.

Światowa premiera na MFF w Karlowych Warach

Światowa premiera „Fal” odbyła się podczas 51. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach, gdzie film był prezentowany w Konkursie Głównym jako jedyna polska produkcja. Film znalazł się również w Konkursie Głównym 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Był prezentowany również m.in. na festiwalu w Cottbus, Tofifest, Mostra w Sao Paulo, MFF w Reykjaviku. 

Premiera kinowa 9 grudnia 2016

Film „Fale” Grzegorza Zaricznego wejdzie na ekrany kin 9 grudnia 2016. Dystrybutorem obrazu jest Kino Świat.

Paulina Bez

01.12.2016