„FAMILY²” Yifan Sun ze studenckim OSCAREM®

Etiuda dokumentalna „FAMILY²” Yifan Sun zdobyła studenckiego Oscara® w kategorii „Documentary (International Film Schools)”. Etiuda została wyprodukowana przez Szkołę Filmową w Łodzi. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

W tegorocznej rywalizacji o studenckie nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej wzięła udział rekordowa liczba 1615 filmów zgłoszonych przez szkoły filmowe z całego świata. Przed kilkoma tygodniami jedyna polska produkcja znalazła się na krótkiej liście trzech krótkometrażowych filmów dokumentalnych z szansami na nagrodę w kategorii „Documentary (International Film Schools)”.

Student Academy Awards

Student Academy Awards powołano w 1972 roku. Corocznie Akademia przyznaje nagrody w 4 kategoriach studenckich: film fabularny, dokumentalny, animowany i alternatywny/eksperymentalny. Od kilku lat równolegle obok kategorii dla filmów studenckich ze Stanów Zjednoczonych, te same kategorie obowiązują dla studentów szkół filmowych z zagranicy. Laureaci studenckiego Oscara otrzymali potem, w trakcie „dorosłej” kariery, aż 62 nominacji i 11 statuetek w historii Oscarów.

Tegoroczna ceremonia wręczenia studenckich Oscarów odbędzie się 17 października w Samuel Goldwyn Theater w Los Angeles.

„FAMILY²”

  • scenariusz i reżyseria: Yifan Sun
  • zdjęcia: Alicia Devaux
  • montaż: Dorota Roś
  • dźwięk: Ewa Bogusz
  • kierownictwo produkcji: Mateusz Przygoda
  • opieka artystyczna: Jacek Bławut, Andrzej Sapija

Opis filmu

Lola urodziła się w Chinach, w okręgu Ningdu. Była trzecim dzieckiem swoich rodziców. Wkrótce po urodzeniu zabrano ją z rodzinnego domu przez położną, która miała opiekować się rodziną. Jej rodzice nie daliby rady zatrzymać Loli przy sobie. Wiązało się to z polityką jednego dziecka. W niedługim czasie została zaadoptowana przez belgijską rodzinę, która otoczyła ją miłością i wsparciem. Lola przez lata marzyła o spotkaniu swoich biologicznych rodziców, nie miała jednak pojęcia, kim są ani jak może ich odnaleźć. W lecie 2018 roku jej marzenie się w końcu spełnia. Dzięki usilnym staraniom Christine, swojej adopcyjnej matki, Lola wraz ze swoją belgijską rodziną wraca do Chin, by po raz pierwszy spotkać się z rodzicami, którym została odebrana. Obie rodziny pokonują bariery językowe i kulturowe i z dnia na dzień zbliżają się do siebie. Loli w końcu udaje się zrozumieć swoją historię. Pod koniec podróży Belgowie i Chińczycy są jak jedna wielka rodzina Loli.

Szczegóły: www.oscars.org

Źródło informacji: www.filmschool.lodz.pl/news/1535,family2-yifan-sun-ze-studenckim-oscarem-r.html


26.09.2019