FebioFest 2012 - polskie filmy w Pradze

W dniach 22-30 marca w Pradze odbędzie się 19. Międzynarodowy Festiwal Filmowy FebioFest. W programie imprezy znajdą się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Retrospektywy

W ramach przeglądów twórczości 8 reżyserów z całego świata znajdą się 2 prezentacje twórców związanych z Polską. W Pradze zostaną zaprezentowane wybrane tytuły z filmografii Lecha Majewskiego oraz Pawła Pawlikowskiego. Obaj twórcy będą gośćmi festiwalu FebioFest. Obok nich imprezę odwiedzi m.in. reżyser Nanni Moretti (przewodniczący jury tegorocznego MFF w Cannes) i aktorka Sandrine Bonnaire.

Konkurs New Europe

Wśród 12 filmów w konkursie New Europe zaprezentowany zostanie film „Ki” Leszka Dawida. Powalczy on o Grand Prix festiwalu z tytułami z Francji, Włoch, Rumunii czy Wielkiej Brytanii. Warto wspomnieć, iż ubiegłoroczną edycję imprezy wygrał film „Chrzest” Marcina Wrony, który trafił do czeskich kin 23 lutego.

 

Szczegółowy program konkursu: www.febiofest.cz.

World Cinema Panorama

W sekcji prezentującej najnowsze dokonania światowego kina widzowie w Pradze zobaczą film „Sponsoring” Małgorzaty Szumowskiej. Obok polskiego filmu na FebioFest w sekcji World Cinema Panorama będzie można obejrzeć m.in. „Wichrowe wzgórza” Andrei Arnold, „Musimy porozmawiać o Kevinie” Lynne Ramsay czy „Bitwę o Algier” Gillo Pontecorvo.

Świat 3D i koprodukcje

W programie poświęconym 3D pokazany zostanie film „1920. Bitwa warszawska” Jerzego Hoffmana. Obok polskiej produkcji zaprezentowane zostaną w tej sekcji filmy takie jak „Pina” Wima Wendersa czy „Jaskinia zapomnianych snów” Wernera Herzoga. W Pradze pokazana zostanie także „Nagroda” („El Premio”) Pauli Markovitch. Jest to nagrodzona w Berlinie polsko-niemiecko-francusko-meksykańska koprodukcja współfinansowana przez PISF.

 

Więcej o 19. FebioFest: www.febiofest.cz.

 

13.03.2012