FebioFest 2013 - polskie filmy w Pradze

W dniach 14-22 marca w Pradze odbędzie się 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy FebioFest. W programie imprezy znajdą się filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Retrospektywa Jerzego Stuhra

W ramach przeglądów twórczości 9 twórców z całego świata znajdze się retrospektywa dokonań polskiego aktora i reżysera Jerzego Stuhra. W Pradze zostaną zaprezentowane wybrane tytuły z jego filmografii – zarówno tej aktorskiej („Wodzirej” Feliksa Falka” i „Seksmisja” Juliusza Machulskiego) jak i reżyserskiej („Pogoda na jutro”, „Historie miłosne”). Obok polskiego twórcy bohaterami retrospektyw praskiego festiwalu będą w tym roku m.in. aktorka Geraldine Chaplin i reżyser Richard Lester.

Konkurs New Europe

Wśród 14 filmów w konkursie New Europe zaprezentowany zostanie film „Żywie Białoruś” Krzysztofa Łukaszewicza. Powalczy on o Grand Prix festiwalu z tytułami z Francji, Norwegii, Rumunii czy Wielkiej Brytanii. Warto wspomnieć, iż w roku 2011 FebioFest wygrał film „Chrzest” Marcina Wrony, który trafił następnie do czeskich kin.

 

Szczegółowy program konkursu: www.febiofest.cz.

Konkurs The Three Charms of Cinderella

„Chomik” Bartka Ignaciuka będzie prezentowany w międzynarodowym konkursie najlepszych krótkich metraży wśród 14 filmów. O nagrody polski film powalczy z obrazami z Meksyku, Niemiec, Finlandii i Czech.

Upstream

W sekcji prezentującej najnowsze dokonania światowego kina widzowie w Pradze zobaczą „Obławę” Marcina Krzyształowicza. Obok polskiego filmu na FebioFest w tej sekcji będzie można obejrzeć m.in. amerykańsko-polską koprodukcję „Tam, gdzie rosną grzyby”, którą zrealizowali Jason Cortlund i Julia Halperin.

 

Więcej o 20. FebioFest: www.febiofest.cz.

27.02.2013