"Felix, Net i Nika..." docenione w Hollywood

Przygodowy film dla młodzieży pt. „Felix, Net i Nika oraz Teoretycznie Możliwa Katastrofa” w reżyserii Wiktora Skrzyneckiego otrzymał nagrodę dla Najlepszego Filmu Fabularnego w kategorii Mixed Media (tj. w technice łączącej film aktorski z animacją i efektami specjalnymi) podczas International Family Film Festival, który odbył się w dniach 1-5 maja w Raleigh Studios w Hollywood.

International Family Film Festival

jest zdominowany przez produkcje amerykańskie, japońskie i inne mocne kinematografie światowe. Nieczęsto zdarzają się na nim prezentacje filmów europejskich. Z regionu Europy Środkowo-Wschodniej, poza polskim filmem „Jacek i Placek” w reżyserii Leszka Gałysza pokazywanym w 1994 roku, prezentowano tu jedynie „Księgę Mistrzów” („Book of Masters”) Rosjanina Vadima Sokołowskiego – pełnometrażową fabułę, która jednak powstała w koprodukcji z Walt Disney. Film ten otrzymał w 2010 roku nagrodę w tej samej kategorii Mixed Media, co „Felix, Net i Nika..” podczas tegorocznej edycji.

 

Stałymi punktami programu Festiwalu, oprócz konkursów filmowych, odbywających się w wielu oscarowych kategoriach, są także konkursy scenariuszy filmowych, warsztaty filmowe, dyskusje panelowe, wykłady, które prowadzą sławy i znakomitości ze świata filmu dziecięcego i młodzieżowego. Od kilku lat zauważa się tu rosnącą niemalże we wszelkich formach aktywności tego festiwalu obecność filmów i przedstawicieli kinematografii chińskiej, jako stałego już zagranicznego partnera tej imprezy.

 

Więcej o festiwalu na www.iffilmfest.org.

„Felix, Net i Nika…”

został zrealizowany w warszawskiej WFDiF na podstawie bestsellerowej książki Rafała Kosika pod tym samym tytułem, przy współfinansowaniu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Za znakomite, chwalone w Hollywood efekty specjalne, odpowiada firma Lightcraft, która koprodukowała film. Drugim koproducentem jest Estrada Poznańska.

 

Festiwal w Raleigh był już kolejną międzynarodową prezentacją filmu. Poprzednie pokazy festiwalowe to m.in. konkursy międzynarodowe w czeskim Zlinie, CineKid w Amsterdamie, Ale Kino w Poznaniu czy w angielskim Leeds.

 

Dystrybutorem filmu jest Phoenix Film. Premiera kinowa odbyła się 28 września 2012 roku.

 

Na podstawie informacji prasowej Kalina Cybulska

08.05.2013