Festiwal "Adaptacje" w Bydgoszczy

W dniach 5-12 września w Bydgoszczy odbędzie się Festiwal Adaptacje, podczas którego zostaną zaprezentowane filmy, spektakle oraz wydarzenia muzyczne inspirowane polską i światową literaturą.

 

Punktem wyjścia festiwalu  jest wzajemne przenikanie języków literatury, kina, teatru i muzyki. Jak piszą organizatorzy: Adaptacje to festiwal inspiracji, spotkań rozmaitych dziedzin artystycznych na wspólnej płaszczyźnie twórczej. W ramach działań przewidziano prezentacje szczególnych, wartościowych adaptacji (filmowych, teatralnych i muzycznych), a także zajęcia edukacyjne, warsztaty. Gośćmi festiwalu będą osobowości nietuzinkowe, wyróżniające się konsekwencją realizacji własne drogi artystycznej. Liczymy, że ich obecność w grodzie nad Brdą będzie inspirującym doświadczeniem.

Spotkania z filmowcami i pisarzami

Z widzami spotkają się m.in. Jan Jakub Kolski, reżyser prezentowanej podczas Adaptacji ekranizacji „Pornografii” Witolda Gombrowicza, Daniel Odija i Marcin Dymiter, twórcy słuchowiska na podstawie „Bajek robotów” Stanisława Lema, zespół Sublokator występujący z koncertami korespondującymi z twórczością Rolanda Topora, Tomasz Pawlicki i Artur Maćkowiak, autorzy muzycznej adaptacji prozy Jacka Kerouaca oraz Zbigniew Masternak – twórca literackiego pierwowzoru „Księstwa”, przeniesionego na ekran przez Andrzeja Barańskiego. Warto dodać, że ta ekranizacja była współfinansowana przez PISF.

Konkurs na scenariusz adaptacji

Przy okazji festiwalu organizatorzy imprezy z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. dr. Witolda Bełzy w Bydgoszczy ogłaszają konkurs na najciekawszy scenariusz adaptacji (filmowej, teatralnej lub radiowej) dzieła literackiego. Scenariusze startujące do rywalizacji nie mogą być wcześniej realizowane, a także publikowane w wydawnictwach zwartych ani w czasopismach (w tym internetowych). Utwory w formie znormalizowanego tekstu (format doc lub rtf) należy nadsyłać do dnia 31 października na adres promocja@wimbp.bydgoszcz.pl.

 

Więcej informacji: www.booklips.pl oraz www.wimbp.man.bydgoszcz.pl.

 

Marta Sikorska

04.09.2012