Festiwal "Buntownicy kamery. Czechosłowacka nowa fala"

W Warszawie i Wrocławiu odbędzie się przegląd filmów czechosłowackiej Nowej Fali lat 60.

„Buntownicy kamery: Czechosłowacka Nowa Fala”

W 2016 roku minie dokładnie 50. rocznica przyznania „Sklepowi przy głównej ulicy” – reprezentantowi Nowej Fali zaliczanemu do arcydzieł kina światowego – pierwszego w historii Oscara dla czechosłowackiego filmu. Trudno o lepszą okazję do przypomnienia polskim widzom najważniejszych dzieł tego nurtu. Ta okrągła rocznica spowodowała, że takie instytucje jak Filmoteka Narodowa, Czeskie Centrum, Instytut Słowacki, Gutek Film, Narodowe Archiwum Filmowe w Pradze, Słowacki Instytut Filmowy w Bratysławie oraz Fundacja RAW postanowiły zjednoczyć siły, by zorganizować wyjątkowy przegląd filmowy pod hasłem „Buntownicy kamery: Czechosłowacka Nowa Fala”.

Warszawa i Wrocław

W ciągu trzech miesięcy widzowie warszawskich kin Iluzjon i Muranów oraz wrocławskiego kina Nowe Horyzonty zobaczą kilkadziesiąt dzieł poprzedzonych, w większości, prelekcjami pozwalającymi pełniej zrozumieć kontekst kulturowy, historyczny i społeczny Czechosłowacji lat 60. XX wieku. Unikatowa forma – połączenie festiwalu i przeglądu – umożliwi (zainteresowanym) widzom obejrzenie wszystkich tytułów, co jest trudne w przypadku festiwali organizowanych w formie pokazów weekendowych czy całotygodniowych. Projekcje w ramach przeglądu będą się odbywać dwa razy w tygodniu: w kinie Iluzjon we czwartki, a w kinie Muranów we wtorki.

Filmowe skarby z filmotek

Przegląd „Buntownicy kamery: Czechosłowacka Nowa Fala” oferuje skarby z Filmotek: praskiej, bratysławskiej i warszawskiej, a wśród nich takie hity, jak „Miłość blondynki”, „Pociągi pod specjalnym nadzorem”, „Sklep przy głównej ulicy”, „322” czy „Palacz zwłok”. W przeglądzie nie zabraknie także tytułów mniej znanych: „Morgiana”, „Waleria i tydzień cudów”, „Gdy skończy się ta noc”, „Hotel dla cudzoziemców” i wielu innych.
W trakcie trzech miesięcy trwania retrospektywy widzowie będą mogli spotkać się z wieloma twórcami, którzy specjalnie na tę okazję przyjadą z Pragi i Bratysławy. Swoją wizytę nad Wisłą zapowiedzieli m.in. aktorka Magda Vašáryová oraz reżyserzy: Jiří Menzel, Dušan Hanák, Drahomíra Vihanová. Nie zabraknie również gości z Polski, którzy opowiedzą o wpływie czechosłowackiej Nowej Fali na ich twórczość. Przegląd uzupełnią także prelekcje oraz panele dyskusyjne z udziałem historyków i teoretyków kina.

Początek 19 lutego w kinie Iluzjon

Festiwal rozpocznie się w kinie Iluzjon w weekend 19-21 lutego. Odbędą się projekcje sześciu najbardziej reprezentatywnych filmów tego nurtu, wykład o zjawisku Nowej Fali czechosłowackiej, a także spotkania z autorem „Pociągów pod specjalnym nadzorem” – Jiřim Menzlem, twórcą obrazu „322” – Dušanem Hanakiem oraz z Andrzejem Wajdą i Markiem Piwowskim.

20 lutego odbędzie się również wykład pt. „O praskim cudzie nieco inaczej”. Skąd się wzięła czechosłowacka Nowa Fala, zwana też praskim cudem filmowym? Jak była odbierana wtedy, później, a jak widziana jest dzisiaj? Czym zasłynęła, a na co szanse jej odebrano? Na powyższe i inne – zadane przez publiczność – pytania odpowie historyk kina i animator kultury filmowej Maciej Gil.

Dzieła czechosłowackiej Nowej Fali będą również jednym z filarów filmowej części projektu Wrocław – Europejska Stolica Kultury. Od 23 lutego do 30 czerwca będzie je wyświetlać kino Nowe Horyzonty, które także zaproponuje wizyty czeskich i słowackich filmowców oraz krytyków.

Na podstawie materiałów organizatora 

09.02.2016