Festiwal Filmów Polskich w Moskwie

W dniach 22-29 kwietnia w stolicy Rosji odbędzie się 3. edycja Festiwalu „Wisła”, w czasie którego rosyjska publiczność będzie miała okazję obejrzeć najciekawsze polskie filmy ostatnich lat.

 

W konkursie głównym znalazło się 13 tytułów. Najlepszy film, wybrany przez członków rosyjskiej Izby Znawców i Krytyków Filmowych, otrzyma festiwalową nagrodę – statuetkę „Białego Słonia”.

 

W związku z katastrofą lotniczą pod Smoleńskiem w programie Festiwalu nastąpią zmiany. Filmem otwierającym Festiwal zamiast „Wszystko co kocham” w reżyserii Jacka Borucha będzie nagrodzony w Locarno obraz Małgorzaty Szumowskiej „33 sceny z życia”. Specjalny Pokaz filmu Katyń Andrzeja Wajdy odbędzie się 25 kwietnia 2010 roku o godzinie 18.00 w Kinie Chudożestwiennyj.

 

Organizatorzy postanowili poświęcić 3. Festiwal Filmów Polskich „Wisła” w Moskwie pamięci Andrzeja Kremera, podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, który był szczególnie związany zarówno z Festiwalem „Wisła”, jak i z Festiwalem Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”, oraz pozostałym ofiarom katastrofy.

 

Festiwal „Wisła” zaprezentuje m.in. film „Mała Moskwa” Waldemara Krzystka. Obraz ten zwyciężył w plebiscycie publiczności na ubiegłorocznym Moskiewskim Międzynarodowym Festiwalu Filmowym. Podczas festiwalu zaprezentowana zostanie również ekranizacja znanej rosyjskiemu czytelnikowi powieści Doroty Masłowskiej „Wojna polsko-ruska” w reżyserii Xawerego Żuławskiego. W Moskwie zostanie pokazany również „Dom zły” – najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego, a także filmy pokazujące w humorystyczny sposób życie polskiej prowincji: „U Pana Boga za miedzą” Jacka Bromskiego oraz „Wino truskawkowe” w reżyserii Dariusza Jabłońskiego.

 

Nowością będzie cykl najciekawszych polskich animacji i przegląd filmów z festiwalu „Łodzią po Wiśle”, na którym pokazane zostaną produkcje z łódzkiej PWSFTViT.

 

Festiwalowi widzowie obejrzą także filmy zrealizowane w projekcie „Polska-Rosja. Nowe spojrzenie”, w których obraz Rosji odbija się w ostrym obiektywie młodych polskich reżyserów. Wielbiciele filmów dokumentalnych będą mieli okazję poznać nagradzane polskie produkcje tego gatunku: „Chemię” Pawła Łozińskiego i nominowanego do Oskara „Królika po berlińsku” Bartka Konopki.

 

Pokazom filmów będą towarzyszyły dodatkowe imprezy – spotkania z twórcami, koncerty oraz wystawy.

 

We współpracy z Konsulatem Generalnym RP zorganizowana zostanie replika Festiwalu Filmów Polskich „Wisła” w Kaliningradzie. Planowany termin rozpoczęcia tego wydarzenia to 15 maja 2010 r.

 

Więcej informacji o festiwalu „Wisła”: www.festiwalwisla.pl.

 

Informacja prasowa

10.03.2010