Festiwal Filmów Sportowych Sztafeta 2018

6  kwietnia w warszawskim kinie Praha startuje Festiwal Filmów Sportowych Sztafeta. W programie prawdziwe historie ludzi oddanych sportowej pasji opowiedziane przez filmowców z całego świata i wyjątkowe spotkania.

Filmowe opowieści o przekraczaniu własnych granic

W filmie „Fantastyczni przegrani: inny świat” („Wonderful Losers: A Different World”) w podróż zabiorą nas zawodowi kolarze, poznamy bohaterów drugiego planu zawodowych grup kolarskich, którzy swoją energię poświęcają dla liderów, i którzy w kolarskim wyścigu biorą udział po to, by ktoś inny mógł go wygrać. Skąd czerpią motywację, skoro z góry skazani są na porażkę? Czy radość ze zwycięstwa grupy, jej lidera, jest wystarczająca? A może chodzi po prostu o wielkie pieniądze, które napędzają kolarskie koła? Na miłośników kolarstwa czeka również „Wyścig” („The Ride”). Film opowiada fantastyczną historię z legendarnego Tour de France z początku XX wieku.

W programie nie zabrakło filmów o niezwykłych-zwykłych bohaterach, którzy przekraczają granice swoich możliwości. Bohaterką „Płyń Kim” („Kim Swims”) jest kobieta, która jako pierwsza pokonała u wybrzeży San Francisco 30 mil wpław, w otwartych zimnych wodach zamieszkałych przez rekiny. W Jordanii młode kobiety uprawiają piłkę nożną, dyscyplinę wydawałoby się zarezerwowaną dla mężczyzn. Z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć? O przygotowaniach juniorek z Jordanii do Mundialu 2016 opowiada film „17”. Z kolei bohaterki filmu „Martha&Niki” wkraczają z impetem w świat hip-hopu, biorą udział w prestiżowym Juste Debout w Paryżu. Co zmienia się w ich życiu? O sile przyjaźni, męskiej inicjacji i wspólnocie opowiada nowozelandzki film „Zdobyte pole” („The Grond We Won”). Farmerzy, rugbiści, ojcowie, synowie – przez rok towarzyszą im filmowcy, subtelnie i z sympatią przyglądając się swoim bohaterom. W niezwykłą podróż na Kilimandżaro zabierze nas Maciej Jabłoński i bohaterowie jego filmu „Kilithon”, którzy jako pierwsi pokonali najwyżej położony maraton na świecie!

Sport to także wspólnota, np. sportowiec i kibic. Unikalna jedność. Nie istnieją bez siebie. Kochają się, choć czasami bywa bardzo ciężko. Bez kibiców nie byłoby sportu jaki znamy – globalnej maszyny generującej emocje i gigantyczne zyski. O tym opowiada Michał Bielawski w serialu „Kibice”. Na Sztafecie pokażemy dwa odcinki, o kibicach siatkówki i żużla – obie grupy bardzo charakterystyczne, oddane swoim drużynom i sportowi.

3. edycja Festiwalu Filmów Sportowych jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Program festiwalu dostępny jest na stronie: festiwalsztafeta.pl.  

Informacja prasowa

 


29.03.2018