Festiwal Filmowy „Mała Ojczyzna” w Pieskowej Skale

16 sierpnia 2018 roku rozpoczyna się Festiwal Filmowy „Mała Ojczyzna” w Pieskowej Skale Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie „Orli Szlak”.

Festiwal Filmowy „Mała Ojczyzna” organizowany jest u stóp zamku w Pieskowej Skale. Pieskowa Skała to historyczna osada, która powstała jako ogniwo w łańcuchu fortyfikacyjnym, położona w Dolinie Prądnika nieopodal Krakowa, w obrębie Ojcowskiego Parku Narodowego, znana przede wszystkim z zamku o tej samej nazwie. Zamek w Pieskowej Skale to obecnie jeden z nielicznie tak pięknie zachowanych zabytków architektury renesansowej w Polsce. Miejsce to w połączeniu z prezentowanymi dziełami ma pomóc widzowi wejść w mistyczny świat filmu, kultury,  sztuki i historii.

Projekt „Pierwsi Niepodlegli”

Festiwal rozpocznie się Galą Otwarcia. Bezpośrednio po Gali Otwarcia w związku z obchodzoną w tym roku setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości rozpocznie się projekcja filmów związanych z projektem „Pierwsi Niepodlegli”.

Filmy, które zostaną zaprezentowane organizatorzy otrzymali dzięki uprzejmości Fundacji Wspierania Więzi Lokalnych z Tarnowa. Projekt „Pierwsi Niepodlegli”, to makroregionalny, dwuletni (2017-2018) projekt badawczo-edukacyjno-filmowy, który ma na celu skuteczne przywrócenie wspólnocie narodowej pamięci o serii niesłusznie zapomnianych, zwycięskich zrywów niepodległościowych w ówczesnej Galicji i na Śląsku Cieszyńskim, dzięki którym polskie instytucje przejęły tutaj pełną władzę z rąk zaborców jako pierwsze w całym kraju, kilkanaście dni wcześniej niż w Warszawie.

To właśnie obszar między Cieszynem a Sanokiem był bowiem pierwszym realnie niepodległym regionem obszarem w odradzającej się, po okresie zaborów, Rzeczpospolitej.

Pierwszy dzień festiwalu zakończy się grą światła i muzyki.

Konkurs filmowy

Drugiego dnia rozpoczną się projekcje filmów festiwalowych, które zostały wyłonione  przez komisję kwalifikacyjną i będą walczyć o nagrody.

Podczas tego festiwalu będziemy mogli obejrzeć filmy młodych twórców z całej Polski.  Do konkursu zgłoszony został również film 15-letniej uczennicy z Brześcia na Białorusi.

O swoim filmie napisała „Od podpisania dekretu o niepodległości Polski minęło prawie 100 lat. Ten dzień uczynił nas niezależnymi. W moim mieście jest wiele miejsc pamięci o Polsce. Myślę, że nie możemy zapomnieć o życiu naszych przodków, o tym co dla nas zrobili.”.

Filmy prezentowane podczas festiwalu będą podzielone na trzy kategorie:

  • pierwsza kategoria związana jest z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości,
  • do drugiej kategorii zaproszone zostały filmy opisujące piękno naszych małych ojczyzn,
  • trzecia kategoria to filmy, które zostały nakręcone za pomocą bezzałogowych statków powietrznych czyli dronów.

Profesjonalne jury wyłoni zwycięzcę w każdej z powyższych kategorii.

W jury zasiądą:

Beata Paluch – Aktorka, od ponad 30 lat na stałe związana z Narodowym Starym Teatrem im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Grała w sztukach Wajdy, Jarockiego, Grzegorzewskiego, Bradeckiego, Zioły, Fiedora, Orzechowskiego. Bierze udział w pracach reżyserów młodego pokolenia – Klaty, Klemma, Zadary, Szczawińskiej. Zagrała w wielu spektaklach telewizyjnych oraz filmach. Miłym akcentem w karierze jest Maci Rosner – rola w Liście Schindlera, Stevena Spielberga . Jej zamiłowanie do śpiewu zaowocowało powstaniem grupy – Orkiestra Damska BAS, oraz udziałem w koncertach i spektaklach muzycznych. Od lat współpracuje z Fundacją Anny Dymnej – „Mimo Wszystko”.

Prowadzi zajęcia z młodzieżą w krakowskim studio teatralnym Drama, wcześniej w szkołach Art-Play i Lart Studio. Współpracuje ze Stowarzyszeniem Scena Moliere i Integracyjnym Teatrem Aktora Niewidomego ITAN. Jest jednym z pierwszych zarejestrowanych dawców szpiku. „Kocham dzieci, bo mnie potrzebują. Szanuję ludzi, bo są mi potrzebni. Pasje – świat, teatr – życie po prostu!”

Kuba Armata – dziennikarz filmowy. Absolwent filmoznawstwa na UJ i Wydziału Organizacji Sztuki Filmowej w PWSFTViT. Stale współpracuje z „Dziennikiem Gazetą Prawną”, „Magazynem Filmowym”, „Aktivistem”. Publikuje także na łamach „Kina” oraz Wirtualnej Polski. Regularnie obsługuje najważniejsze festiwale filmowe m.in. w Cannes, Berlinie czy Wenecji. Autor wielu wywiadów z ludźmi kina m.in. z Davidem Lynchem, Darrenem Aronofskym, Jerry’m Schatzbergiem, Toddem Haynesem, Haskellem Wexlerem czy Albertem Mayslesem. Programer festiwalu Netia Off Camera. Współpracuje także z Forum Kina Europejskiego Orlen Cinergia.

Artur Zaborski – rocznik 1987. Studiował filmoznawstwo i krytykę literacką na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wielokrotny laureat stypendium rektora i ministra. Dziennikarz kulturalny piszący dla polskich, amerykańskich, kanadyjskich i szwedzkich mediów. Nominowany do nagrody PISF w kategorii krytyka filmowa w 2017 roku. Wykłada w Warszawskiej Szkole Filmowej. Wierny miłośnik Iranu. Był redaktorem działu film w kwartalniku „Fragile”, następnie redaktorem działu film w portalu Onet.pl, a później rozpoczął pracę w redakcji Stopklatki, najpierw jako redaktor, następnie szef działu recenzji, w końcu – redaktor naczelny. Dziś freelancer, który regularnie publikuje w Polsce (m.in. „Wprost”, „Pani”, Interia.pl, „Przegląd”, „Dziennik. Gazeta Prawna”, „Zwierciadło”), USA (Fandor) i Kanadzie (MonteCristo Magazine). Juror festiwali, redaktor naczelny katalogu festiwalu AfryKamera, moderator dyskusji i spotkań z twórcami, prowadzący premiery filmowe, wykładowca Uniwersytetu III Wieku, współautor książek o tematyce kulturalnej.

Konkurs Piosenki Patriotycznej

W piątek, 17 sierpnia, odbędzie się Konkurs Piosenki Patriotycznej.

Do konkursu tego zakwalifikowało się 9 uczestników. Zaprezentują oni różnorodne pieśni, nawiązujące swoją tematyką do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Jury konkursu, w którym zasiądą Beata Paluch i Bosski Roman wyłoni zwycięzców, którzy otrzymają nagrody specjalne.

Festiwal zakończy się w niedzielę pokazem wszystkich nagrodzonych filmów.

Partnerem Festiwalu Filmowego „Mała Ojczyzna” w Pieskowej Skale jest Fundacja PZU.  Patronat medialny nad wydarzeniem objęła TVP3 Kraków.  Patronat Honorowy objął Wojewoda Małopolski.  W Komitecie Honorowym zasiada Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin.

Informacja prasowa


14.08.2018