Festiwal filmPOLSKA w Berlinie

Od 14 do 20 kwietnia 2011 w Berlinie odbędzie się 6. edycja festiwalu filmPOLSKA, który od roku 2006 prezentuje polską kinematografię w Niemczech.

 

W ciągu siedmiu festiwalowych dni w kinach Berlina i Poczdamu (Hackesche Hoefe Kino, Neue Kant Kinos, Arsenal, FSK, Muzeum Filmowe w Poczdamie, Zeughaus Kinooraz Klub Polskich Nieudaczników i klub filmowy K18) odbędzie się prawie 100 pokazów polskich filmów fabularnych, krótkometrażowych, dokumentalnych, eksperymentalnych, animowanych, szkolnych i archiwalnych.

 

Podczas festiwalu zostaną pokazane polskie produkcje fabularne wyprodukowane w ubiegłym roku m.in. „Zero” Pawła Borowskiego, „Dom zły” Wojciecha Smarzowskiego, debiut Pawła Sali „Matka Teresa od kotów” czy „Wenecja” Jana Jakuba Kolskiego. Nie zabraknie również polskich filmów, które zostały pokazane w tym roku na Berlinale: „Made in Poland” Przemysława Wojcieszka oraz „Jutro będzie lepiej” Doroty Kędzierzawskiej.

 

W ramach retrospektywy publiczność obejrzy „Dekalog“ Krzysztofa  Kieślowskiego. Imprezie towarzyszyć będą również spotkania, dyskusje z twórcami polskiego kina i gośćmi festiwalu, a także warsztaty dla młodych filmowców, które poprowadzi nominowany do Oscara za obraz „Królik po berlińsku” Bartek Konopka.

 

Specjalnym gościem  sekcji „Polska Sztuka Obrazu Filmowego” będzie operator Paweł Edelman, twórca zdjęć do filmów takich jak „Pianista”, „Katyń”, „Tatarak” czy „Autor widmo”.

 

Więcej informacji na temat festiwalu udziela  Instytut Polski w Berlinie, Burgstrasse 27, 10178 Berlin tel. (0049 30) 24 75 81 17, e-mail: presse@filmpolska.de.

 

Festiwal odbywa się dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Oficjalna strona festiwalu: www.filmpolska.de.

 

Informacja prasowa

12.04.2011