Festiwal Filmu Polskiego Bap Cine 2016

„Festiwal Polskiego Kina w Buenos Aires BAP Cine po trzech pierwszych edycjach ma już pewną renomę i rozpoznawalność. Zainstnieliśmy na dobre na mapie kulturalnej stolicy Argentyny. W tym roku przygotowaliśmy bardzo atrakcyjny program i mamy nadzieję zainteresować polskim kinem i kulturą jeszcze większą rzeszę widzów” – mówią organizatorzy i pomysłodawcy festiwalu, Agnieszka Herbich i Robert Kowalski z Fundacji Pro America.

Program

W programie pokazanych zostanie 8 pełnometrażowych polskich filmów i koprodukcji. Widzowie zobaczą: „Niewinne” Anne Fontaine (film otwarcia), „Zjednoczone Stany Miłości” Tomasza Wasilewskiego, „Obce niebo” Dariusza Gajewskiego, „Moje córki krowy” Kingi Dębskiej, „Chemię” Bartka Prokopowicza, „Noc Walpurgi” Marcina Bortkiewicza i „Panny z wilka” Andrzeja Wajdy (film zamknięcia) oraz „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego.

Dzięki współpracy ze Szkołą Wajdy organizatorzy zaprezentują zestaw filmów dokumentalnych wyprodukowanych przez Wajda Studio. Wśród dokumentów, które zostaną pokazane w Buenos Aires, znalazły się filmy: „Trampkarze” Marcina Filipowicza, „Ślimaki” Grzegorza Szczepaniaka i „Wyspa” Natalii Krasilnikowej.

Nagroda dla najlepszego filmu fabularnego

Podczas zakończenia festiwalu, które odbędzie się w Domu Polskim zostanie wręczona nagroda Transatlantico dla najlepszego filmu fabularnego. O wyborze zwycięskiego filmu zadecyduje jury złożone z przedstawicieli argentyńskiego świata kultury i filmu.

Goście

Gośćmi specjalnymi festiwalu będą: Julia Kijowska oraz Marcin Filipowicz.

Festiwal BAP Cine

Festiwal Filmu Polskiego BAP Cine organizowany jest przez Fundację Pro America przy wsparciu finansowym PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Ambasady RP w Buenos Aires. Projekt wspiera INCAA Argentyński Instytut Filmowy, który udostępnia salę w kinie Gaumont oraz ACAP Polsko-Argentyńskie Stowarzyszenie Kulturalne.

Więcej informacji znajduje się na stronie: http://bapcine.com/2016/.

Informacja prasowa

13.09.2016